Az anyaországszerte zajló 82. Ünnepi Könyvhéthez csatlakozó kincses városi könyvmustrának a Mátyás király szülőháza előtti tér ad otthont. Kolozsvár – Szatmárnémetihez, Nagyváradhoz és Marosvásárhelyhez hasonlóan – 1941-ben kapcsolódott be az először 1929-ben megtartott könyvhéthez, akkoriban Móricz Zsigmond volt Kolozsvár „sztárja”. Az idei könyvhét megnyitójára Csoóri Sándor költőt várták, ő azonban egészségi okok miatt nem tudott megjelenni az eseményen. Helyette Kelemen Hunor romániai kulturális és örökségvédelmi miniszter, költő és regényíró mondott díszbeszédet, amelyben kiemelte: az a tény, hogy több mint húsz kiadó van jelen a nagyszabású kulturális rendezvényen, bizonyítja, hogy a gazdasági válság ellenére a könyvkiadók talpon tudtak maradni.
– Ez elsősorban a magyar embereken múlik, akik nap mint nap könyvet vásárolva bebizonyították, hogy számunkra még mindig érték az írott szó – hangoztatta a tárcavezető, hozzátéve: az erdélyi könyvkiadók idén több mint 26 millió forintnak megfelelő támogatásban részesültek a bukaresti Nemzeti Kulturális Alapból.
A holnapig tartó kolozsvári ünnepi könyvhetet a Romániai Magyar Könyves Céh és a Magyar Könyvkiadók és Könyvterjesztők Egyesülése (utóbbi 2,1 millió forinttal támogatta a mustrát) szervezi Egy korty könyv mottóval. A rendezvényen zömében erdélyi kiadók vesznek részt, a magyarországiak a vártnál kisebb számban jelentkeztek, de a határon túli könyvek forgalmazásával foglalkozó magyarországi Xantusz könyvkereskedés jóvoltából felvidéki és vajdasági magyar könyveket is lehet vásárolni a kincses városban.
A mustrára meghívott szerzők szintén a Mátyás király szülőháza előtti téren dedikálják köteteiket, ugyanakkor a Kolozsvár Társaság székhelyén, a Sapientia egyetemen, a Gaudeamus könyvesboltban, valamint a Bulgakov és a Klausen kávéházban könyvbemutatókat, felolvasásokat tartanak.
A könyvhét kísérőprogramjaként tárlat nyílt a Szentimrei Alapítvány gyűjteményéből a Romániában 1918–1945 között magyar nyelven kiadott könyvekből: a több mint hétezer kötetből százötvenet mutatnak itt be. A Kolozsvár Társaság pedig Kolozsvár büszkesége elnevezéssel oklevelet adományozott a város szellemi életének gyarapításában kiemelkedő érdemeket szerző Dávid Gyula irodalomtörténésznek, a Polis Kiadó igazgatójának.
Napi balfék: Magyar Péter szagmintát vesz