Még a közgyűlés előtti utolsó percekben is egyeztettünk, hogy olyan megállapodást írhassak alá egy hét múlva az Alstom vezetőjével, amely rendezheti a kettes és a négyes metróra szánt kocsik évek óta húzódó ügyét – jelentette ki a fővárosi képviselők előtt Tarlós István (Fidesz–KDNP) főpolgármester. A végül nyílt ülésen, a Fidesz–KDNP- és az MSZP-frakció voksaival megszavazott dokumentum alapján a franciáknak kilencvennapos határidőt adtak arra, hogy felmentést, úgynevezett derogációt kérjen a Nemzeti Közlekedési Hatóságtól (NKH) a szerelvények fékrendszere ügyében.
Amennyiben ezt az Alstom a megállapodás hatályba lépésétől számított három hónapon belül, várhatóan október–novemberig nem teljesíti, további 28 napos tárgyalási időszak után a megállapodás visszamenő hatállyal megszűnik. A fővárosi képviselők erre az esetre eldöntötték, hogy a lehető legrövidebb időn belül új pályázatot írnak ki.
György István főpolgármester-helyettes hangsúlyozta, hogy az új ciklus egyik legjelentősebb döntésével jelentősen mérsékelték a fővárost előnytelenül érintő korábbi szerződéses pontokat. Így kikerült az újra hatályba helyezett, de alapvetően módosított szerződésből a típusengedély meg nem szerzésének „vis maior” kategóriába sorolása. A 65 milliárd forint értékű szerződés előlege a korábbi 50 százalékról 10 százalékra csökken, az Alstom hibájából eredő, a szokatlanul alacsonynak tartott tízszázalékos kötbért a főváros most megduplázta, a kártérítést pedig húsz százalékról harmincra emelte. Bár a ténylegesen szerződő fél, a BKV visszafizet az Alstomnak tízszázaléknyi jó teljesítési garanciát, ebből a végén 15 százalékot visszakap.
A főpolgármester kijelentette: ezután már kizárólag az Alstom és az NKH dolga, hogy megegyezzenek egymással. – Az illetékes tárcának eddig hat levelet küldtünk, de egyre sem kaptunk választ. A magyar EU-elnökség sikere érdekében eddig hallgattunk – tette hozzá Tarlós.
Patrick Kron, az Alstom elnök-vezérigazgatója július 20-án érkezik Budapestre, de ha mégsem látná el kézjegyével a megállapodást július 26-ig, új közbeszerzést írnak ki a metrókocsik beszerzésére.
A Fővárosi Közgyűlés tegnapi tanácskozásán többek között döntött az új hajléktalanellátási koncepcióról, csaknem 167 millió forintnyi többletforrást szavazott meg a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokság működéséhez, továbbá Budapest csatlakozott a Hét Határ Határon Átnyúló Önkormányzati Szövetség a Kárpát-medencében Egyesülethez.

Videón a tűzoltók heroikus küzdelme, családi ház borult lángokba Budapesten