Teljes körű vagyoni, személyi biztosításunk szerint minden látogató, aki a Sziget Fesztivál idején az ott felépülő 30 méter magas toronyban tartózkodik, védelemben részesül – nyugtatta meg a rendezvény biztonságáért aggódókat tegnap Fülöp Szilvia, a Vodafone sajtófőnöke. Hozzátette: a torony minden nemzetközi és hazai szabványnak megfelel, és az összes jogszabályban előírt engedéllyel rendelkezik a 37/2007. (XII. 13.) ÖTM-rendeletben foglaltaknak megfelelően. Ezzel a cég azonnal meg is cáfolta Gerendai Károlynak, a fesztivál fő szervezőjének állítását, hogy akárcsak a színpadokra, a toronyra sem kell építési engedélyt kérni, mert az „ideiglenes építmény”. A fenti, az építésügyi hatósági eljárásokról szóló rendelet alapján azonban egyértelmű: ilyen építményre egyszerűsített eljárásban, de építési engedélyt kell kérni az illetékes hatóságnál.
Benis Dániel, a fesztivál háttértechnikai vezetője korábban lapunknak azt mondta, hogy minden engedélyt megkértek, különös tekintettel a West-Balkán nevű szórakozóhelyen bekövetkezett év eleji tragédiára.
A három diáklány halálát követelő tragédia után elfogadott kormányrendelet megszigorította a zenés-táncos rendezvények biztonsági előírásait. Ennek alapján tegnap lapunk megkereste a Fővárosi Tűzoltó-parancsnokságot. – Tűzrendészeti szempontból meg sem kezdhettük a vizsgálatot, ugyanis még nem kaptuk meg a teljes dokumentációt – mondta el lapunknak Kisdi Máté szóvivő. Kifejtette: az előírások alapján részletesen értékelniük kell majd, hogy az adott helyiségek légterében hány fő tartózkodhat egyidejűleg, illetve vizsgálniuk kell a menekülési útvonal tervét is.
A Vodafone lapunkhoz eljuttatott sajtóanyaga azt írja: „A legerősebb viharra is felkészülve, háromfokozatú kiürítési tervvel is rendelkezünk. A torony minden alkotóeleme a fesztiválokon már több ezerszer kipróbált alapelemekből áll, de ennek ellenére az építtetővel triplán biztosított statikai vizsgálatokat végeztettünk, amelyeket független műszaki ellenőrök felügyeltek. Bízunk benne, hogy ezek alkalmazására a jó időjárásnak köszönhetően nem lesz szükség.” Ugyanebben az anyagban másutt „vállalkozó kedvűnek” nevezik azt a szigetlakót, aki felmerészkedik a torony tetejére.
Bár Gerendai Károly lapunk írását a torony biztonságának kétségeiről az „uborkaszezonnak” tudta be, közölte: az ügyben eljáró XI. kerületi jegyző sürgősen szemlét tart a Hajógyári-szigeten. Újbuda jegyzői titkárságán kijelentették: folyamatban lévő ügyről nem nyilatkoznak.
Mint megírtuk, csaknem két évtized után először nem Óbuda– Békásmegyer önkormányzata adja ki az engedélyeket, a kerület érintettségre hivatkozva kérte egy másik hatóság kijelölését. Bár Bús Balázs, a III. kerület fideszes polgármestere egyenesen „a bulvármédiára jellemző szenzációhajhász szamárságokat, félretájékoztatást” emlegetett cikkünkkel kapcsolatban, kiderült, lapunk valójában pontosan fogalmazott. Azért jelentettek be érintettséget, mert a fesztiválnak nemcsak a főváros adja bérbe a területét, hanem Óbuda is csaknem 14 millió forinthoz jut a szigeti galériaerdő kiadásából. Két éve pedig büntetőeljárást kezdeményeztek a Sziget Kft. „tereprendezése” miatt, amelynek több mint 200 fa esett áldozatul. Mindez nem akadályozta meg a feleket, hogy tegnap együttműködési megállapodást írjanak alá.

Repülni félt, lopni nem – ő volt a 20. század leghírhedtebb magyar tolvaja