Vádlottak Újbuda volt vezetői

Hivatali visszaélés bűntette miatt Molnár Gyula, a fővárosi XI. kerület volt MSZP-s polgármestere, Lakos Imre korábbi SZDSZ-es alpolgármester és egy ügyvéd ellen vádat emelt tegnap a Központi Nyomozó Főügyészség egy volt önkormányzati ingatlan pályázat nélküli magánkézbe juttatása ügyében – tudtuk meg. A szocialista politikus, aki jelenleg fővárosi képviselő, állítja: kifejezetten büszke a kerület korábbi vezetésének tetteire.

2011. 07. 24. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Újbuda két korábbi vezetője és az ügyletben részt vevő jogász ellen hivatali visszaélés miatt készített vádiratot a Fővárosi Bírósághoz nyújtottuk be – közölte lapunkkal tegnap Fazekas Géza, a Központi Nyomozó Főügyészség (KNYF) szóvivője. Elmondta: a Kopaszi-gát fejlesztése ügyében 2006-ban indított nyomozást a Fővárosi Főügyészség, és 2007-ben „leválasztották” róla a mostani vád szerinti ügyet. Az érintett Duna-parti terület melletti volt önkormányzati ingatlan pályázat nélküli átjátszása ügyében azért vádolják hivatali visszaéléssel Újbuda korábbi vezetőit, mert egy cégnek hatalmukkal visszaélve előnyt szereztek. Kérdésünkre Fazekas Géza elmondta: a tényállás szerint ezzel a bűncselekménnyel nem okozhattak vagyoni hátrányt az önkormányzatnak, mindazonáltal a büntető törvénykönyv alapján a vádlottakat három évig terjedő szabadságvesztéssel sújthatják. Közreműködésükkel az Öböl XI. Kft. szerezhette meg azt a Dombóvári és a Budafoki út sarkán levő ingatlant, amelynek a környékén elhelyezkedő területek már a társaság birtokában voltak.

*

Vádlott lett az a jogász is, aki kitalálta azt a jogi konstrukciót, amely hozzásegítette a feleket, hogy a nyilvános pályáztatásra vonatkozó törvényi előírást megkerüljék. A XI. kerületi képviselő-testület MSZP–SZDSZ-es többsége 2006 nyarán csaknem tízezer forintos négyzetméteráron a Kincstári Vagyoni Igazgatóságtól vásárolta meg a 38 hektáros területet, amelyet azonnal saját cégébe, a Buda-Hold Kft.-be apportált több mint 410 millió forintos értékben. Az ingatlan végül a Kopaszi-gátat, illetve az öböl körüli területeket birtokló Öböl XI. Kft.-hez került.
Emlékezetes, a tavaly októberi önkormányzati választás előtti napokban az akkor még alpolgármester Lakos Imrét, a voksolás másnapján pedig Molnár Gyulát is gyanúsítottként hallgatták ki, a meggyanúsításuk miatt emelt panaszukat elutasították. Az MSZP-s polgármester vallomástételre nem volt hajlandó, napokig át sem akarta venni az ügyészség idézését.
Az ügyben a szocialista párt és a balliberális médiumok a választásra időzített nyomozást emlegettek. Az ügyészségi szóvivő viszont érdeklődésünkre kifejtette: azért kellett sürgősen lépniük, mert a vád szerinti bűncselekmények néhány napon belül elévültek volna.
A nyomozást a KNYF idén áprilisban iratismertetéssel zárta le, a nyomozati iratokat most átadták a bíróságnak.
Molnár Gyula jelenleg az MSZP fővárosi képviselője, informatikai tanácsnoki pozíciót is kapott. A politikus kérdésünkre elmondta: örül, hogy mielőbb „független ítészek” elé kerül az évek óta húzódó ügy. – Kifejezetten büszke vagyok arra a fejlesztésre, amit a kerület előző MSZP–SZDSZ-es vezetése a Kopaszi-gát környékén végzett – hangsúlyozta. Molnár mellett korábban teljes mellszélességgel kiállt a pártja, a szocialisták szerint a volt polgármesternek a jogerős ítéletig nem kell lemondania. Annak ellenére sem, hogy ötrendbeli becsületsértés miatt novemberben már vádat emeltek ellene. Molnár 2009 szeptemberében az őt igazoltató rendőröknek többek között azt mondta: „Én vagyok a polgármester, ti senkik vagytok, és ki foglak benneteket rúgatni.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.