Alapvetően a liberalizmust okolhatjuk az angliai zavargások kitöréséért – nyilatkozta Philip Blond, a ResPublica brit kutatóintézet vezetője. Szerinte a baloldali liberalizmus hibáztatható az emberi kapcsolatok gyengüléséért, a családok széteséséért és azért is, hogy a gyermekek eltávolodtak a szüleiktől. Ilyenformán létrejött egy olyan társadalmi osztály, amelynek tagjai a kölcsönös felelősség helyett az egyének saját érdekeit és jogosultságait tartják szem előtt. A jobboldali liberalizmus pedig egy olyan világot alkotott, amelyben a szabadpiac monopóliumokat hoz létre, s a leggazdagabbak még gazdagabbak lettek, kiszorítva az átlagembereket az előrehaladás, a meggazdagodás lehetőségéből. Philip Blond úgy véli, a zavargók többsége egy olyan társadalom szülöttei, amelyben az értékeknek nincs szerepe. A szakértő többek között az egyház szocializáló szerepének erősödésében látja a kiutat a válságból.
A Daily Mail bulvárlaphoz hasonlóan a konzervatív The Daily Telegraph is annak a liberális politikának tulajdonítja a problémákat, amely aláásta az alapvető erkölcsi értékeket. Írásában Andew Gilligan úgy véli, a liberalizmus fordulóponthoz érkezett. A szerző felidézi, hogy a zavargásokban részt vevők többsége fiatal volt, túlságosan is fiatal, hiszen két tizenegy éves gyereket is elfogtak a rendőrök. A fiatal britek mintegy hat százaléka tartozik valamilyen bandához, jelezve azt, hogy sok fiatal számára a banda tagjai jelentik a családot. „A probléma gyökerei a civilizáció kötelékeinek gyengülésében keresendők” – írja Toby Young a konzervatív újságban. A multikulturális társadalom egyik legnagyobb hibája az, hogy miközben toleranciára, az egymás iránti tiszteletre, a rasszizmus és a homofóbia elítélésére tanít bennünket, tabunak számít a tényleges erkölcsi értékek átadása, hiszen rasszizmussal vádolhatják az erre törekvőket. Pedig – írja Young – a progresszív baloldal hiedelmeivel szemben az emberek alapvetően nem jók; ha kieresztjük őket a civilizációból, gonosz lényekké válnak, ezt William Golding A legyek ura című művéből már megtanulhattuk.
– A történelem kerekének nagy forgásában valószínűleg még nem jött el a liberalizmus halálának ideje. Ám az utóbbi napokban Nagy-Britannia hangsúlyosabban meghúzta a határt a jó és a rossz között, és ezentúl sokkal kevésbé lesz megbocsátó azokkal szemben, akik a rossz oldalára lépnek – összegzi véleményét a Manchester Evening Newsban Paul Taylor.

Holtan találták azt a nőt Walesben, aki egy hete tűnt el a munkahelyéről