Moammer el-Kadhafi ezredes egy hangüzenetben azt ígérte, hogy a végsőkig a helyén marad, és felszólította híveit, hogy mindenhonnan siessenek a főváros védelmére. A televízióban tegnap lejátszott üzenetben azt mondta, „tart attól, hogy Tripoli égni fog”. Azoknak, akik az oldalára állnak, fegyvert ígért. – Nem adjuk meg magunkat, nem engedjük át Tripolit a megszállóknak és ügynökeiknek. Veletek vagyok a csatában. Soha nem adjuk meg magunkat, és Isten kegyelméből győzni fogunk – mondta.
Tegnap este a lázadók már abban reménykedtek, hogy Tripoli órákon belül elesik. Egy késő délutáni francia hírügynökségi jelentés szerint a felkelők nyugat felől már csak 12 kilométerre voltak a fővárostól. Bár a nyugati médiumok – ahogy a konfliktus kezdete óta folyamatosan – most is egyoldalúan festik le a történéseket, félő, hogy a végső összecsapás és a lázadók győzelme vérengzésbe torkollik. Ennek lehetőségére hívta fel a figyelmet tegnap az EU elnökségét betöltő Lengyelország is.
*
Az unió soros elnöki tisztét betöltő Lengyelország felszólította a Kadhafi uralma ellen küzdő felkelőket, hogy tartózkodjanak „a megtorlástól és a szükségtelen agressziótól”. A varsói külügyminisztérium az ÁNT irányította felkelőket arra intette, hogy különösen figyeljenek oda a civilekre a líbiai fővárosért vívott harc során. – Az új állam felépítése megköveteli minden líbiai részvételét, azokét is, akik különböző okokból eddig úgy gondolták, hogy nincs alternatívája a rendszernek, amelyet Moammer el-Kadhafi irányít – mutatott rá a lengyel üzenet.
A főváros elleni támadás célja a lázadók szavaival annak elérése, hogy az ezredes kapituláljon vagy távozzon. A „Szirén-akcióban”, amelyet szombat este indítottak, egyeztet az ÁNT a Tripoliban és annak környékén harcoló lázadókkal – közölte Ahmed Dzsibríl szóvivő, megjegyezve, hogy a NATO-t is bevonták az akcióba.
A dpa német hírügynökség tegnap „jól értesült tripoli körökre” hivatkozva azt jelentette, hogy Kadhafi már el is menekült a harcok sújtotta fővárosból. Az értesülés szerint Kadhafi családjával együtt az algériai határ felé menekült, és jelenleg Líbia egyik Algériával szomszédos régiójában tartózkodik. De vannak hajmeresztőbb találgatások is: a bolíviai kormányszóvivő, Iván Canelas határozottan cáfolta azt a hírt, hogy Kadhafi titokban Bolíviában tárgyalt volna vele Cochabamba város repülőterén.
A líbiai események nyugati protagonistái nem titkolják lelkesedésüket. „A tripoli felkelés” megkezdődött, és a helyzet az országban „rendkívül fontos pontra” jutott – mondta vasárnap Alistair Burt brit külügyi államtitkár. Bernard-Henri Lévy francia baloldali filozófus – a jobboldali Sarkozy-kormány intervenciós politikájának egyik legagresszívabb támogatója – pedig azt a véleményét hangoztatta, hogy a tripoli felkelés rövid időn belül véget vet Kadhafi rezsimjének.
Súlyos csapás volt a Kadhafi-rezsim számára, hogy tegnap a szomszédos, eddig semleges Tunézia kormánya is úgy döntött: a líbiai nép törvényes képviselőjének ismeri el az ÁNT-t.

Elektromos roller: brutális bírság járhat az ittas vezetésért