Évek óta hiába hirdette meg a tulajdonában lévő műemléki kastélyokat a fővárosi önkormányzat cége, a Budapest Főváros Vagyonkezelő Központ (BFVK) Zrt., az eddigi értékesítési pályázatokat hosszú távú bérleti kiírásokkal váltották fel – írta a Napi Gazdaság. A lapnak Baross Pál, a társaság igazgatótanácsának elnöke elmondta: a jelentkezők 50-100 évre vehetnék bérbe például a város tordai, szőlősgyöröki, kéthelyi kastélyát vagy akár a főváros II. kerületében, a Jurányi utcában évekkel ezelőtt bezárt iskola épületét.
Bagdy Gábor (Fidesz–KDNP) pénzügyekért felelős főpolgármester-helyettes lapunknak elmondta: a jelenlegi ingatlanpiaci helyzetben várhatóan nem találnak bérlőket sem. – A Fővárosi Közgyűlés júniusban elfogadott vagyongazdálkodási koncepciója alapján még a jelenlegi információs bázison augusztus végéig kell meghatározni az önkormányzati feladatellátáshoz szükséges vagyoni kört, december 31-ig pedig a 2012-re szóló éves vagyongazdálkodási operatív tervet. A vagyongazdálkodás teljes körű alapinformációs bázisának létrehozását jövő év közepéig kell elkészíteni – emelte ki.
A vagyon feltételezett, azaz független piaci vagyonelemként számított hozamának kimutatására az év végéig szabtak határidőt a fővárosi képviselők. A koncepció jelentősége, hogy ilyen a Demszky-korszak 20 éve alatt nem is létezett. A júniusban elfogadott előterjesztés szerint a főváros valós vagyonának értéke nem ismert, mivel a könyvekben szereplő érték nem tükrözi a vagyon piaci értékét. Ezt bizonyítja, hogy a hoszszú távra bérbe adandó ingatlanok listáján szereplő, fent említett bel-budai iskolaépületet a BFVK Zrt. 732 millió forintra értékelte, míg a hatályos városházi kimutatás csaknem kétszázmillióval alacsonyabbra becsülte. A Napi Gazdaság szerint Budapest tavaly közel tízmilliárd forintot remélt az ingatlaneladásból. A Fővárosi Közgyűlés által a nyáron elfogadott zárszámadásból azonban kiderült: az úgynevezett törzsvagyonba tartozó ingatlanok értékesítéséből a tervezett bevétel alig 3,7 százaléka, a forgalomképes ingatlanok esetében pedig összesen 11,5 százaléka folyt be a kasszába. A városházi nyilvántartások szerint az önkormányzati vagyon Budapesten meghaladja a kétezermilliárd forintot, amelynek 80 százaléka ingatlan.

Videón a tűzoltók heroikus küzdelme, családi ház borult lángokba Budapesten