Két arany korszaka volt eddig a Heartsnak. Az első még a 19. század végén, a második az ötvenes évek második felében. Mindkettő két-két skót bajnoki aranyérmet termett (1895, 1897, illetve 1958, 1960), ezen sikereken kívül a klub hét skót kupagyőzelemmel is büszkélkedhet, kettőt leszámítva szintén ezen időszakokból. Fél évszázada a BEK-ben is pályára lépett, de mindkétszer az első fordulóban búcsúzott. 2006-ban a Bajnokok Ligájában – pontosabban csak annak selejtezőjében – is bemutatkozhatott annak köszönhetően, hogy a Rangerst megelőzve a Celtic mögött a második helyen végzett a bajnokságban. A legjobban 1988-ban szerepelt a nemzetközi porondon, akkor az UEFA-kupa nyolcaddöntőjében összesítésben csupán egy góllal maradt alul a Bayern Münchennel szemben.
Magyarországon elsősorban arról ismert a Hearts, hogy másfél éven keresztül László Csaba volt a vezetőedzője. A gyümölcsöző együttműködés bizonyítékaként a klub 2009-ben bronzérmet szerzett, Lászlót pedig az év menedzserének választották. Az ő javaslatára igazolták le Balogh Jánost, aki ma is a csapat – második számú – kapusa. Annak ellenére, hogy 2009–2010 telén szerződést bontott a klub tulajdonosával, az orosz–litván bankárral, Vladimir Romanovval – globalizmus kontra tradíció –, László Csaba ma is naprakész az edinburghi együttesből.
– A Hearts tipikus szigetországi futballt játszik: 4-4-2-es hadrend, felívelt labdák. Ez a taktika különösen hazai pályán eredményes. Egyrészt, mert kicsi a pálya, másrészt a tizennyolcezres stadionban a nézők remek, azt is mondhatnám, félelmetes hangulatot teremtenek. A Hearts az elmúlt két évben folyamatosan gyengül, elvesztett tíz válogatott játékost, ennek ellenére szerintem ötven-ötven százalékban lehet megosztani az esélyeket. A Paksnak az első meccsen jelentős előnyt kellene szereznie, mert a visszavágó nehéz lesz – összegzett az e napokban szülőföldjén, Erdélyben pihenő szakember.
A Hearts csak most, a harmadik körben kapcsolódik be az Európa-ligába, de nem becsüli le a már két fordulón túljutott Paksot. Ennek jeleként a szokásosnál egy nappal hamarabb, már kedden Magyarországra érkezett a skót küldöttség. A csapat vezetőedzője, Jim Jefferies pedig kétszer is személyesen tekintette meg a Paksot. Először Tromsőben, másodszorra pedig vasárnap, a Videoton elleni rangadón. Törheti a fejét, hogy melyik a magyar gárda igazi arca. Jefferies nem is tagadja, a Tromsőt gondolta az erősebb félnek, meglepte a paksiak magabiztos játéka a második félidőben. A Hearts az előző idényt gyengén zárta, az utolsó három meccsét elvesztette, előtte pedig öt döntetlent ért el; az újat viszont jól kezdte, hiszen szombaton 1-1-et játszott a Rangers vendégeként.
A Paks előnyt kovácsolhat abból, hogy a skót csapatnak eddig ez volt az egyetlen tétmeccse. Másfelől a vasárnapi pofon arról tanúskodik, a paksiak hamar belefáradtak a heti kétmérkőzéses terhelésbe. Reméljük, az elmúlt három napon kipihenték magukat, s megsajdítják a skót „Szíveket”.

Brüsszel vs. Magyarország: már több mint 40 ezren követelik Magyar Péterék távozását