Megsajdítani a skót „Szíveket”

Európa és így a földkerekség egyik legősibb labdarúgó- klubja lesz a Paks vendége – és Székesfehérváré, hiszen a mérkőzést a Sóstói-stadionban rendezik – ma este nyolc órától (tv: Digisport). Az 1874-ben alapított skót Heart of Midlothian (használatosabb, rövidebb nevén: Hearts) a csatorna túloldalán azonban sohasem volt rettegett ellenfél, így a magyar bajnoki ezüstérmesnek is van esélye ellene az Európa-liga selejtezőjének 3. fordulójában.

2011. 08. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Két arany korszaka volt eddig a Heartsnak. Az első még a 19. század végén, a második az ötvenes évek második felében. Mindkettő két-két skót bajnoki aranyérmet termett (1895, 1897, illetve 1958, 1960), ezen sikereken kívül a klub hét skót kupagyőzelemmel is büszkélkedhet, kettőt leszámítva szintén ezen időszakokból. Fél évszázada a BEK-ben is pályára lépett, de mindkétszer az első fordulóban búcsúzott. 2006-ban a Bajnokok Ligájában – pontosabban csak annak selejtezőjében – is bemutatkozhatott annak köszönhetően, hogy a Rangerst megelőzve a Celtic mögött a második helyen végzett a bajnokságban. A legjobban 1988-ban szerepelt a nemzetközi porondon, akkor az UEFA-kupa nyolcaddöntőjében összesítésben csupán egy góllal maradt alul a Bayern Münchennel szemben.
Magyarországon elsősorban arról ismert a Hearts, hogy másfél éven keresztül László Csaba volt a vezetőedzője. A gyümölcsöző együttműködés bizonyítékaként a klub 2009-ben bronzérmet szerzett, Lászlót pedig az év menedzserének választották. Az ő javaslatára igazolták le Balogh Jánost, aki ma is a csapat – második számú – kapusa. Annak ellenére, hogy 2009–2010 telén szerződést bontott a klub tulajdonosával, az orosz–litván bankárral, Vladimir Romanovval – globalizmus kontra tradíció –, László Csaba ma is naprakész az edinburghi együttesből.
– A Hearts tipikus szigetországi futballt játszik: 4-4-2-es hadrend, felívelt labdák. Ez a taktika különösen hazai pályán eredményes. Egyrészt, mert kicsi a pálya, másrészt a tizennyolcezres stadionban a nézők remek, azt is mondhatnám, félelmetes hangulatot teremtenek. A Hearts az elmúlt két évben folyamatosan gyengül, elvesztett tíz válogatott játékost, ennek ellenére szerintem ötven-ötven százalékban lehet megosztani az esélyeket. A Paksnak az első meccsen jelentős előnyt kellene szereznie, mert a visszavágó nehéz lesz – összegzett az e napokban szülőföldjén, Erdélyben pihenő szakember.
A Hearts csak most, a harmadik körben kapcsolódik be az Európa-ligába, de nem becsüli le a már két fordulón túljutott Paksot. Ennek jeleként a szokásosnál egy nappal hamarabb, már kedden Magyarországra érkezett a skót küldöttség. A csapat vezetőedzője, Jim Jefferies pedig kétszer is személyesen tekintette meg a Paksot. Először Tromsőben, másodszorra pedig vasárnap, a Videoton elleni rangadón. Törheti a fejét, hogy melyik a magyar gárda igazi arca. Jefferies nem is tagadja, a Tromsőt gondolta az erősebb félnek, meglepte a paksiak magabiztos játéka a második félidőben. A Hearts az előző idényt gyengén zárta, az utolsó három meccsét elvesztette, előtte pedig öt döntetlent ért el; az újat viszont jól kezdte, hiszen szombaton 1-1-et játszott a Rangers vendégeként.
A Paks előnyt kovácsolhat abból, hogy a skót csapatnak eddig ez volt az egyetlen tétmeccse. Másfelől a vasárnapi pofon arról tanúskodik, a paksiak hamar belefáradtak a heti kétmérkőzéses terhelésbe. Reméljük, az elmúlt három napon kipihenték magukat, s megsajdítják a skót „Szíveket”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.