Szeptembertől áll a gát

Szeptembertől alacsonyabb törlesztőrészletet fizet, aki él az árfolyamrögzítés lehetőségével – jelentette be tegnap a nemzetgazdasági tárca helyettes államtitkára. Nátrán Roland azt javasolta: aki bajban van, minél hamarabb csatlakozzon.

Jakubász Tamás
2011. 08. 22. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már a szeptemberi törlesztőrészletet a rögzített árfolyamon fizethetik azok a devizahitel-adósok, akik élnek az árfolyamgát nyújtotta lehetősséggel – jelentette be tegnap a távirati iroda tudósítása szerint a Nemzetgazdasági Minisztérium helyettes államtitkára. – Az árfolyam-rögzítési programhoz augusztus 12. és december 31. között csatlakozhatnak a feltételeknek megfelelő, ingatlanfedezetű hitellel rendelkező polgárok – közölte Nátrán Roland, majd hozzátette: extrém esetben a határidő változhat. Azt javasolta, hogy aki bajban van, minél hamarabb lépjen be a programba.
A helyettes államtitkár elmondta, hogy az árfolyamrögzítés időszaka 36 hónapig, 2014. december 31-ig tart. Ezt követően 15 százaléknál nagyobb mértékben nem emelkedhet a törlesztőrészlet, amit a futamidő megnyújtásával érnek el. Megjegyzendő, hogy az érintettek – ha módjuk van rá – nagyobb ütemben is törleszthetnek.
Az árfolyamrögzítés ideje alatt felhalmozódó különbözet úgynevezett gyűjtőszámlára kerül. A helyettes államtitkár hangsúlyozta: ennek kamatozása rendkívül kedvező – jelenleg 6,09 százalék –, s bankok itt nem tehetnek szert profitra. Nátrán Roland szerint szerencsés helyzetben a gyűjtőszámla egyenlege akár nulla is lehet. Mint mondta, azért is határoztak meg három évet az árfolyamrögzítésre, mert ennyi idő alatt az ellentétes mozgások kiegyensúlyozhatják egymást. Az árfolyamrögzítés időszakában is lehet előtörleszteni.
Idetartozó hír, hogy az OTP után tegnap az AXA is bejelentette, saját árfolyam-rögzítéses konstrukciót dolgozott ki a devizahiteleseknek.

Horvát lépés. Mentőcsomagot dolgoztak ki a svájci frankban eladósodott horvát állampolgároknak a helyi kereskedelmi bankok, a kormány és a horvát jegybank. Csökkentenék a frankban felvett hitelek kamatait, adót vetnének ki a frankhitelből származó banki nyereségre, s bizonyos esetekben lehetővé tennék az árfolyamfixálást.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.