Egyedülálló módon jutalmazta meg öt kiválóan dolgozó munkatársát a hódmezővásárhelyi Csomiép Kft. A cég kifizette helyettük a svájci frankban felvett hitelüket. Az összeget apránként vonják le az alkalmazottak fizetéséből – számolt be tegnap a Délmagyar.hu. Mint azt Mészáros Antal ügyvezető igazgatótól a dél-alföldi napilap megtudta, volt olyan munkatársuk, akinek 300 ezer, de akadt olyan is, akinek 3,5 millió forint volt a tartozása. – A korábban felvett hitelek 78 százalékkal növekedtek a svájci frank árfolyam-emelkedése miatt, és ez rendkívül nehéz helyzetbe hozta az érintett családokat. Úgy gondoltuk, azzal segítünk legtöbbet, ha a hitelt rendezzük helyettük – fogalmazott a cégvezető.
– Dicséretes, hogy a magyar munkaadó szolidáris a dolgozóival, ugyanakkor a hitelek ilyenfajta átvállalása lényegesen bonyolultabb kérdés, mint amilyennek első ránézésre látszik – nyilatkozta lapunknak az Ipartestületek Országos Szövetségének (IPOSZ) elnöke. Szűcs György szerint elgondolkodtató az a nemrégiben napvilágot látott felvetés, miszerint a devizahitelek egy részének munkáltatói átvállalása a kafetéria-rendszerbe épülne be, tehát az erre a célra fordítható juttatás nem volna adóköteles. A fenti példa szerint ugyanis olyan kölcsönről vagy fizetési előlegről van szó, ami adó- és járulékköteles, és amit a nettó jövedelméből köteles visszafizetni a dolgozó. – A hitel valamilyen szintű átvállalása nem jutalom, hanem juttatás kellene hogy legyen, amivel az alkalmazott lehetőség szerint élhet – vélekedett az IPOSZ elnöke.
Számos kérdést vet fel a vállalkozó lépése Angyal József okleveles adótanácsadó szerint is. Mint megkeresésünkre a szakember kifejtette, a bankkölcsön átvállalása valójában nem más, mint hitelnyújtás; a tranzakció után mindössze annyi változik, hogy a „jutalmazott” a továbbiakban nem a banknak tartozik frankban, hanem munkaadójának forintban. Erről – ha jogszerűen akarnak eljárni a felek – hitelszerződést kellene kötni. Tisztázatlan az is, hogy mi történik, ha a hitelátvállalás után, de a munkáltatói kölcsön lenullázása előtt megszűnik a munkaviszony. – Ha ez a gyakorlat komoly teret nyerne a magas frankárfolyam mellett, az konzerválná az adósok jelenlegi helyzetét, hiszen bár a hitelt forintra váltották át, nagysága később már biztosan nem mérséklődhet – fogalmazott Angyal József.

Kiderült, ki lehetett az ukrán kémbotrányban érintett magas rangú magyar katonai vezető