Ismét megdöbbentő kijelentést tett a sajtóban Traian Basescu román államfő a verespataki bányaberuházással kapcsolatban. A román közszolgálati televízióban a köztársasági elnök kijelentette: a beruházó Rosia Montana Gold Corporation (RMGC) nevű kanadai–román társasággal kötött szerződés értelmében a román államot a kitermelt színesfémek négy százaléka illeti – az arany esetében ez tizenkét tonna –, de ez a járulék a szerződés újratárgyalásával tovább növelhető. A cianidos technológiával működő bánya létrehozását tehát engedélyezni kell Verespatakon, hogy Románia a jelenlegi száz tonnáról kétszázra növelhesse aranytartalékát.
Mint korábban megírtuk, az elnök napok óta azt hangoztatja, azért kell újratárgyalni az RMGC-vel kötött szerződési feltételeket, mert az elmúlt öt évben az arany értéke az öt évvel ezelőtti unciánkénti 600 dollárárról majdnem a háromszorosára, 1700 dollárra nőtt unciánként, és az év végéig elérheti a 2500 dollárt is. „Nincs olyan ország a világon, amely ekkora kincs hasznosítására ne találna megoldást. A beruházót azonban kötelezni kell a környezet helyreállítására” – jelentette ki Basescu, hozzátéve: Magyarországnak nem kell semmilyen „engedélyt adnia” Romániának Verespatak kérdésében, Bukarest viszont kizárólag az Európai Bizottság jóváhagyásával láthat neki a verespataki bányászatnak. Borbély László romániai környezetvédelmi miniszter azonban azt közölte: a román kormánynak az engedélyezési folyamat során be kell tartania az európai szabványokat.
Az Erdélyi-szigethegységben fekvő település elpusztítását feltételező tervet elutasító magyar kormány szerint a ciántechnológia és a 200 méteres fallal körülvett zagytározó potenciális veszélyforrást jelent. Illés Zoltán környezetügyért felelős államtitkár a kolozsvári Krónika napilapnak aggályosnak nevezte, hogy a kanadai beruházó csak az EU által előírt szabvány betartását vállalta.
Mutatjuk, hol kell előkészíteni a hólapátot, több centi hó is eshet