Ez a cserbenhagyás tipikus esete – jelentette ki Simó Endre, a Magyar Szociális Fórum szervezője annak kapcsán, hogy a WikiLeaksen kiszivárgott információk szerint Simor András, a Magyar Nemzeti Bank elnöke 2008-ban arról beszélt: nem kell megmenteni a devizahiteleseket, meg kell tanulniuk, hogy nincsen ingyen- ebéd. Simó hozzátette: a jegybank álláspontja egyértelmű az adósmentésről, hiszen nemrégiben Király Júlia alelnök is a Simoréhoz hasonló véleményt mondott a devizahitelesek megsegítéséről.
Lénárd Mariann, a Banki Hitelek Károsultjainak Egyesületének főtitkára a kijelentés kapcsán elmondta, hogy szigorúan vett megmentésre valóban nincsen szükség, ugyanakkor a különböző megoldásokkal lehetővé kell tenni, hogy az adósok a jelenlegi nehéz körülmények között is képesek legyenek a törlesztésre. – Emellett a bankok működésének átláthatóságára és a jelenleginél jóval szigorúbb felügyeletre van szükség – tette hozzá a főtitkár. – Simor András 2008-as kijelentése teljes szociális érzéketlenségről tesz tanúbizonyságot – tolmácsolta a Fidesz álláspontját Krakkó Ákos sajtófőnök. Kijelentette: a Gyurcsány-kormány, valamint a bukott miniszterelnök bizalmasai soha nem akarták megoldani ezt a problémát.
Török Zsolt, az MSZP szóvivője közvetlenül nem kommentálta a jegybankelnöki véleményt, a politikus ugyanakkor kijelentette: a devizahitelesek problémáját meg kell oldani. A képviselő szerint amíg a Fidesz a múlttal foglalkozik, az MSZP egy kilencpontos javaslatcsomagot állított össze, hogy segítse a törlesztési nehézségekkel küzdő családokat.
A Központi Statisztikai Hivatal felmérése szerint 287 ezer családnak van devizaalapú jelzáloghitele. A kutatás alapján a lakosság eladósodása 2003 óta folyamatosan nő, mára 2800 milliárd forintnyi deviza-lakáshitelt törlesztünk, míg 2003-ban ez az összeg csak 20 milliárd volt.
Vezércikk a 7. oldalon

Nem fogjuk elhinni, mi történik a bőrünkkel, ha leállunk az alkohollal!