A líbiai felkelők által irányított AGOCO olajvállalat egyik illetékese azt mondta, hogy nincsenek gondjaik olyan nyugati országokkal, mint például Olaszország, Franciaország és Nagy-Britannia, de politikai gondok lehetnek Oroszországgal, Kínával és Brazíliával. A Reuters szerint a kijelentés esetleg azt jelenti, hogy kikerülhetnek a líbiai olajpiacról azok az országok, illetve cégeik, amelyek ellenezték a Moammer Kadhafi vezette ország elleni komolyabb szankciókat, vagy inkább a tárgyalásokat szorgalmazták a felkelők és a kormány között.
A háború előtt mintegy 75 kínai cég működött Líbiában 36 ezer embert foglalkoztatva 50 tervben. Az orosz olajvállalatok közül a Gazprom Nyeft és a Tatnyeft több milliárd dollár értékű beruházást folytatott. A líbiai piacon jelen volt a brazil Petrobras és az Odebrecht építőipari cég. Aram Shegunts, az orosz– líbiai üzleti tanács főtitkára a Reutersnak azt mondta, hogy „Oroszország számára teljesen elveszett Líbia. Cégeink mindent elvesztettek, mivel a NATO megakadályozza majd, hogy üzleteljenek Líbiában.”
A Líbiában legnagyobb külföldi olajcég, az olasz ENI elnöke, Giuseppe Recchi hétfőn úgy vélte, hogy még a tél beállta előtt megindul a líbiai olaj- és gázexport. A kijelentésre az ENI árfolyama 7 százalék pluszban is állt a milánói értéktőzsdén. A Líbiában ugyancsak jelen levő osztrák OMV és a francia Total 3-5 százalékkal drágult és a trendet követték az észak-afrikai országban érdekeltségekkel rendelkező amerikai olajipari cégek papírjai is.
Franco Frattini olasz külügyminiszter bejelentette: az ENI szakértői Líbia keleti felében tartózkodnak, hogy felmérjék, mikor indulhat újra a termelés.

Így változik az időjárás: brutálisan sok eső jöhet