A chipsadó által érintett termékek egy részénél a receptúrák újragondolásával, az egészségtelen anyagok csökkentésével el lehet kerülni az adófizetési kötelezettséget – hangsúlyozta lapunknak Lakos István, a Bonbonetti-csoport gazdasági igazgatója. Az olyan hagyományosan magyar és még itthon gyártott termék, mint például a Tibi csokoládé gyártójánál arra számítanak, hogy az adónak köszönhetően – és a törvény céljával összhangban – ezen termékek forgalma csökken, ezzel együtt viszont a fekete forgalmazás mértéke emelkedik majd. Az igazgató kérdésünkre kifejtette, a korábban felröppent hírekkel ellentétben a termékdíj bevezetése nem indokolná, hogy a csokoládégyártók elvigyék a termelést hazánkból.
Egy névtelenséget kérő másik édesipari szakember arra hívta fel a figyelmet: a szabályozás hézagait kihasználva a cégek azzal is kibújhatnak az adófizetési kötelezettség alól, hogy a korábban csomagoltan kínált termékeiket ömlesztetten értékesítik. Ennek különösen import esetén nagy a veszélye. Ezt a vélekedést erősítette meg Bélai Krisztina, a Magyar Édességgyártók Szövetségének főtitkára, aki szerint tény, hogy a jogszabály szerint csak az előre csomagolt termékekre vonatkozik a díjfizetési kötelezettség, az ömlesztett termékek mentesülnek ezalól. Ezért a hungarikumnak is nevezhető szaloncukorfajták helyett a nem ellenőrzött, gyenge minőségű szaloncukrok felé tolódhat el a kereslet és a gyártás is. A főtitkár szerint problémát jelenthet azoknál az előre csomagolt jégkrémeknél is az adófizetési kötelezettség megállapítása, amelyekben egyszerre többféle termék van, s ezeknek más a cukortartalma.
A törvény különféle értelmezése miatt előfordulhat, hogy bizonyos termékekre kétszer – az alapanyaggyártónál, majd a késztermékkészítőnél is – rákerülhet az adó, azaz nagyobb lesz az áremelkedés az átlagosnál. A törvény ilyen részletekről ugyanis nem rendelkezik pontosan, a konkrétumokat tartalmazó végrehajtási utasítást pedig még nem látott napvilágot. Ráadásul az is kérdés, hogy ezeket a kibúvókat miként ellenőrzi majd a hatóság. S bár szeretnénk a törvényt betartani, a feltett kérdéseinkre egyelőre nem kaptunk választ az illetékesektől – foglalta össze a főtitkár.
Egy új jogszabály hatásairól nehéz biztosat állítani, az viszont igen valószínű, hogy a gyártók, illetve az import esetében a kereskedők keresik majd annak a lehetőségét: miként mentesülhetnek az adó megfizetése alól – fejtette ki Vámos György, az Országos Kereskedelmi Szövetség főtitkára. Így várható, hogy – különösen a határ menti területeken – a szomszédos országba járnak majd vásárolni, megnő majd a feketézők száma, és lesznek persze gyártók, akik kevesebb cukrot, illetve sót raknak a termékekbe.
Külön érdekesség, hogy bár a legtöbb, hagyományosan magyarnak ismert csokoládé gyártását már elvitte hazánkból annak külföldi tulajdonosa, ezeket a termékeket – ha idehaza adják el – szintén érinti a chipsadó. Egy felmérés szerint a vásárlók is a jól ismert név alapján azonosítják magyarként a csokoládékat, holott azokat már évek óta nem itthon állítják elő. Az még inkább elősegíti a megtévesztést, ha a kedvenc termékünk csomagolásáról – törvényi előírás ide, vagy oda – a származási hely megjelölése elmarad. Mi a mostanra szlovákká vált Sport szeleten észleltük ezt a hiányosságot.
A régi magyar márkák tulajdonosai és a gyártás helye

A mai időjárás üdítően kellemes lesz a péntekihez képest