Egy joghézag miatt a vörösiszap-tárolók létesítésénél és felügyeleténél semmilyen hatásköre nem volt a bányahatóságnak, így a Kolontár melletti 10-es zagytározót illetően sem voltak szakhatósági feladatai – mondta Jászai Sándor, a Magyar Bányászati és Földtani Hivatal elnöke a Kolontár melletti vörösiszap-tároló átszakadását vizsgáló parlamenti bizottság ülésén. A bányászat közben keletkező hulladék feldolgozása korábban ugyanis nem szerepelt a magyar jogban, az a kolontári katasztrófa után került be a bányászati törvénybe, külön nevesítve a vörösiszapot.
A katasztrófa körülményeiről szólva Fancsik Tamás, az Eötvös Loránd Geofizikai Intézet igazgatója kifejtette: a katasztrófát az okozhatta, hogy néhány évtized alatt a tároló alól a lúg kimosta a talajt. A lúg az évek során előbb a talaj felső rétegéből mosta ki a szerves anyagot, majd az agyagot tette szappanszerűvé, emiatt süllyedhetett meg a 10-es tározó északi fala. Fancsik ugyanakkor hozzátette: a gátat érintő hosszú távú földtani mérési idősorokat a nyomozó hatóság lefoglalta és nem adja ki, ezért a katasztrófára ma még nem lehet teljes magyarázatot adni.
Jó hír, hogy a jövőben lúg nem szabadulhat ki a tározókból, mert amint azt Káldi Zsolt, a Veszprémi Bányakapitányság vezetője kijelentette, a tározók megerősítési terve elkészült, és a timföldgyár is átállt a száraz technológiára.

Orbán Viktor: Ha megvalósulna az ukránok terve, akkor az áramszámlája mindenkinek a duplájára növekedne