Tegnap délig 99 szakorvosjelölt és 11 szakgyógyszerész-jelölt adta be a pályázatát azokra az ösztöndíjakra, amelyekkel bérhelyzetükön szeretett volna javítani a Nemzeti Erőforrás Minisztérium egészségügyért felelős államtitkársága. A határidő ugyan csak tegnap éjfélkor járt le, de jelentősebb mennyiségű pályázat beérkezésére már senki sem számít. Ezért a tárca újabb fordulót hirdet, s a lehetséges pályázók körét is kiszélesíti. Eddig csak azok jelentkezhettek, akik az idén, augusztus 20-a előtt kapták meg az általános orvosi oklevelüket, míg a következő körben azok is pályázhatnak, akik csak a hónap végén vagy október–novemberben tesznek záróvizsgát. Kiterjesztik a programot azokra is, akik még legalább három évig részt vesznek a szakorvosképzésben.
Az államtitkárság a szakorvos- és szakgyógyszerész-jelöltek jövedelmi helyzetén akart javítani a július közepén meghirdetett ösztöndíjprogrammal, amely a jelenlegi bérükön felül további havi nettó 100 ezer forintot jelentene a pályázóknak. Az érintetteknek azonban csak a szakvizsga megszerzéséig garantálják a juttatást, s vállalniuk kell, hogy a szakképzés befejezését követően legalább annyi ideig dolgoznak Magyarországon, amennyi ideig támogatásban részesültek. Arra is kötelezettséget kell vállalniuk, hogy hálapénzt, informális kifizetéseket nem fogadnak el.
– Nem nevezhető sikeres próbálkozásnak ez az ösztöndíjprogram – így értékelt Papp Magor, a Magyar Rezidens Szövetség elnöke. Mint mondta: érdemes lett volna hatástanulmányt vagy közvélemény-kutatást végezni a pályázati kiírás közzététele előtt, az ugyanis bebizonyította volna, hogy ezekkel a feltételekkel nem lehet itthon tartani a fiatalokat. Más típusú ösztöndíjprogramot vagy életpályamodellt kell megalkotni, olyat, amely valódi motivációt jelent. Papp Magor hozzátette: nagyon rossz üzenettel bír, hogy a kormány éppen most tett egy olyan javaslatot a munka törvénykönyvének módosításához, amely a pótlékok megszüntetésével, illetve csökkentésével további bércsökkenést okozna az egészségügyi dolgozóknál. Ez egzisztenciális pánikot okoz – szögezte le.
Éger István, a Magyar Orvosi Kamara elnöke lapunk kérdésére úgy fogalmazott: várható volt, hogy nagyon kevesen jelentkeznek az ösztöndíjra, ez ugyanis nem hoz megoldást az egzisztenciális problémákra. Ahhoz bért kell emelni, ez az egyetlen megoldás – tette hozzá.
Nemvárt fordulat jön az időjárásban, mutatjuk mire számíthat