Musztafa Abdel-Dzsalíl Bengáziban tartott sajtóértekezletén ismertette az ultimátumot. Elmondta, folynak a tárgyalások a Kadhafi-hívek kezén lévő líbiai városok – köztük Kadhafi szülővárosa, Szirt – vezetőivel a harcok nélküli megadásról. Ez a lehetőség a ramadán muzulmán böjti hónapot lezáró íd al-fitr végéig (Líbiában péntek) áll fenn. Szombattól, ha nincsenek a békés rendezésre utaló jelek, katonai erővel döntik el az ügyet – tette hozzá az MTI szerint.
Az ENSZ állítólag saját békefenntartóit küldené Líbiába, így előzve meg az esetleg kialakuló káoszt. Az Inner City Press című honlap, amely az ENSZ-ügyeket közli, azt állítja, egy tanulmány került a birtokába, amelyet a világszervezet vezetője, Ban Ki Mun rendelt meg. Az ENSZ 200 fegyvertelen katonai megfigyelőt és 190 ENSZ-rendőrt küldene Líbiába, s 61 fős civil miszsziót telepítene az országba. A rendőrök az új líbiai hadsereg kiképzését végeznék, a megfigyelők a régi rendszerhez hű hadsereg tagjainak útját ellenőriznék, a civilek pedig a demokráciába való átmenetet készítenék elő. Mindehhez szükség volna az ÁNT kérésére, valamint az ENSZ Biztonsági Tanácsának felhatalmazására.
Egy Oxfordban tanító iszlámszakértő kétli, hogy a Kadhafi-rezsimet felváltó új vezetés megfelelő perspektívát jelenthet az országnak. Tariq Ramadan szerint a felkelők által létrehozott Átmeneti Nemzeti Tanács nem más, mint „ellenőrizhetetlen személyek” csoportja. „Kadhafi diktátor volt. Én azonban kételkedem abban, ami most (Líbia) jövőbeli perspektívájaként kínálkozik. Olyan embereket prezentálnak a világnak felszabadítókként, akiknek az összetétele teljesen heterogén és ellenőrizhetetlen” – jelentette ki Ramadan. Az egyiptomi Muzulmán Testvériség alapítójának, Haszan al-Bannának az unokája számára „rejtély, miért sietett a Nyugat annyira a lázadók hatalmi szervének elismerésével”, elvégre a lázadók vezetői között egyesek „igen kétes múltra” tekintenek vissza.

Nem fogjuk elhinni, mi történik a bőrünkkel, ha leállunk az alkohollal!