A portál emlékeztet arra, hogy nem Magyarország az egyetlen, amely titkosszolgálati segítséggel gyakorol nyomást az alpesi ország pénzintézeteire. Az utóbbi években ugyanis többször bebizonyosodott, a bankok valójában bűnsegédként működnek közre az adócsalásokban. A legnagyobb támadást az Egyesült Államok indította a banktitok ellen, aminek következtében Svájc kidolgozta az úgynevezett Rubik-tervet. Ennek lényege, hogy az anonimitás megőrzésének fejében Svájc nemcsak egy korábbi reguláció értelmében, a betétek kamatai után fizet a megrövidített államoknak, hanem akár a teljes kimenekített tőke után kell adót fizetnie.
Ausztria és Nagy-Britannia már megkötötte a maga Rubik-egyezményét Svájccal, a parlamenti választás előtt álló Németországban viszont még belpolitikai viharok odázzák el a szerződés véglegesítését – írja a Heti Válasz. Észak-Rajna–Vesztfália ugyanis szert tett egy adatbázisra, amelyen ezernél is több adócsaló nevét és bankszámláikat tartalmazza. Amennyiben a tartománynak sikerül velük leszámolni, az számukra nagyobb erkölcsi, politikai és pénzügyi sikerrel kecsegtet, mint az államszintű megoldás.
További részletek a Magyar Nemzet csütörtöki számában
A kormány munkacsoportot hozott létre a külföldre kerülő magyar pénzek követhetőségének vizsgálata érdekében, de 2013–2014-ben a kabinet nem tervez érdemi változtatásokat az adórendszerben – mondta korábban Lázár János, a Miniszterelnökséget vezető államtitkár.
Addig-addig ömlött az országból adóparadicsomokba a leggazdagabbak magánvagyona, mígnem a világranglistán a 13. legnagyobb offshore-ozó országgá nem váltunk. Döbbenetes, de a kiszivattyúzott milliárdok végösszege nagyobb, mint Magyarország teljes külső adóssága.
Vélhetően bottal ütheti a kormány azoknak az adócsalóknak a nyomát, akik 2008 előtt nyitottak számlákat a svájci bankokban – írta korábban a Magyar Nemzet.