A Kapos Volán Zrt. autóbusz-vezetői azért sztrájkoltak, hogy felhívják a figyelmet egy több éve húzódó problémára, és végre elkezdődjön a tárgyalás a szakszervezet és a Szociális és Munkaügyi Minisztérium között – mondta Dobi István, a sztrájkot meghirdető Közúti Közlekedési Szakszervezet (KKSZ) kaposvári elnöke a távirati irodának a kedden reggel öt órától két órán át tartó akciót követően.
Az autóbusz-vezetők fegyelmezetten betartották a sztrájkot, az utasok megértőek voltak, 7 órakor elindultak a járatok – összegezte a szakszervezeti vezető a tapasztalatokat, amelyeket elmondása szerint a sztrájkot értékelő operatív bizottság ülésén fogalmaztak meg. Közölte: a 452 járatot érintő munkabeszüntetést a közlekedési társaság 400 buszvezetője támogatta, közülük közel 200 szolgálatban lévő sofőr vett részt a sztrájkban, melynek idején 236 járat maradt ki.
Dobi István, aki a sztrájk megkezdésekor a szakszervezet és a munkáltató által eltérőnek mondott „sztrájkmenetrendre” hivatkozva nem tudott pontos adatokkal szolgálni, a munkáltatóval történt közös értékelés után azt mondta: kiderült, mégsem volt tartalmi eltérés a két irat között, a terjedelmi különbözőséget pedig az okozta, hogy a munkáltató a sztrájk utáni menetrendet is feltüntette. Azt reméljük, hogy a sztrájk és a szakszervezet keddi, fővárosi demonstrációjának hatására végre előkerül a minisztériumban az az október 8-án kelt levél, amelyben tárgyalásokat kezdeményeztünk a szakszervezet által kifogásolt rendelkezés ellen, miszerint az autóbuszok típusa szerint eltérő a korkedvezményes nyugdíj jogosultságának időpontja, s a szaktárca kijelöli a tárgyalódelegáció tagjait – mondta Dobi István.
A kétórás munkabeszüntetés alatt valamennyi autóbusz-állomás váróterme nyitva tartott, a társcégek, így például a Pannon Volán, a Zala Volán, a Gemenc Volán járatai a kiadott menetrend szerint közlekednek. A sztrájk után elinduló járatok esetében 30 perctől 120 percig tartó késésekre lehet számítani. A menetrend szerinti közlekedés várhatóan a déli órákra áll helyre Somogy megyében. A sztrájkot első fokon a Kaposvári Munkaügyi Bíróság – Dobi István pontosította a korábban elmondottakat, miszerint a Somogy Megyei Munkaügyi Bíróság döntött – hétfőn nem jogerősen jogellenesnek mondta ki. A Kapos Volán Zrt. szakszervezete azonban kitartott a munkabeszüntetés mellett, s mint azt a szakszervezeti vezető közölte: megfellebbezik a bíróság döntését.
Torma Kálmán, a Kapos Volán Zrt. vezérigazgatója a távirati irodának kedden megerősítette a már korábban elmondottakat, vagyis azt, hogy elhamarkodottnak és jogellenesnek tartja a sztrájkot. Azt, hogy mekkora anyagi kárt okozott ez a társaságnak, még nem tudják – mondta, de hogy „mérhetetlen erkölcsi kárt okozott, az bizonyos” – tette hozzá. Mint kifejtette, a munkáltatót nemcsak azért érintette különösen rosszul a szakszervezet akciója, mert a 24 Volán-társaság közül egyedül itt tartották szükségesnek a sztrájkot, hanem azért is, mert munkáltatóként – egyetértve a szakszervezet által kifogásolt rendelkezéssel – tevőleges támogatták őket.
(MTI)
Durva ellentmondásba keveredett Majka, miután aláírta a petíciót
