A Századvég telefonos közvélemény-kutatása szerint a megkérdezetteknek mindössze 5 százaléka gondolja úgy, hogy jól vagy kifejezetten jól mennek a dolgok az országban, ugyanakkor a válaszadók 62 százaléka közepesnél rosszabb osztályzattal illeti a közállapotokat. Míg a Fidesz-szavazók közérzetindexe 19 pontos átlagértéknek megfelelő, addig a kormánypárti szavazók többségét kitevő MSZP-szimpatizánsok esetében eléri a közepes szintet (50 pont). Azok pedig, akik vagy nem tudják, vagy nem árulják el, kire szavaznának, egyformán a teljes lakosságra jellemző 29 ponthoz közeli értékelést adtak a közállapotokról.
Az MSZP szavazói az egyetlen olyan nagyobb választói csoport, amelynek mintegy fele észlelt javulást, ezzel szemben a Fidesz-szavazók közel 90 százaléka, de a bizonytalan pártpreferenciájúaknak is több mint 60 százaléka az ország gazdasági helyzete esetében is romlásról számolt be.
A választók ugyanakkor mind a saját kilátásaikat, mind az ország jövőjét meglehetősen borúsan ítélik meg: egyik dimenzió esetében sem haladja meg a 30 százalékot azok aránya, akik javulást várnának az elkövetkező évre. A stagnálást valószínűsítők viszonylag magas aránya miatt ugyanakkor a kifejezetten romlást várók aránya – mindkét várakozás esetében – 50 százalék alatt marad.
Csökkenő szavazói aktivitás – változatlan erőviszonyok
A megkérdezettek 62 százaléka menne el biztosan szavazni, ha most vasárnap lennének a választások. A pártot választók arányának múlt havi bővülése is átmenetinek bizonyult, októberben a megkérdezettek 51 százaléka mondta meg, mely pártra szavazna most vasárnap. A Fideszre a megkérdezettek 29 százaléka szavazna, az MSZP-re 15 százalékuk.
A két kisebbik, önállónak mondható parlamenti párt támogatottsága nem változott, az összes megkérdezett 4 százaléka szavazna az MDF-re, 2 százaléka pedig az SZDSZ-re. A többi párt – így a KDNP és a Jobbik – támogatottsága sem éri el az 1 százalékot.
Az elit rosszul teljesít
Mind a kormány, mind az ellenzék munkáját a megkérdezettek többsége továbbra is inkább negatívan értékeli, és az arányok nem térnek el jelentős mértékben az egy hónappal korábbitól (mindkét esetben 1 százalékpontos csökkenés történt).
A Gyurcsány-kormány munkájával a válaszadók majd kétharmada (65 százalék), az ellenzék tevékenységével 56 százalékuk inkább elégedetlen. Ami pedig a miniszterelnöki pozíció betöltését illeti: Orbán Viktort a jelenlegi miniszterelnökkel szemben többen tartják alkalmasabbnak (37 százalék, illetve 31 százalék) a kormányfői poszt betöltésére.
(Századvég)