APEH: lehet is meg nem is Orbán Viktor ellen vizsgálat

A dolgok mai állása szerint nem lehet kijelenteni, hogy Orbán Viktorral szemben vagyonosodási vizsgálat indult; lehet, hogy az lesz belőle, lehet, hogy nem – mondta R. Bakonyi Ágnes. Az APEH sajtófőnöke a hivatal rendkívüli sajtótájékoztatóján elmondta: a pénzügyminiszternek és az Állami Számvevevőszék elnökének van joga vagyonosodási vizsgálatot kérni, ám a Veres János nem kért ilyet.

MNO
2007. 10. 26. 12:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tájékoztatót azért hívták össze, hogy tisztázzák a személyi jövedelemadó (szja) ellenőrzések és a vagyonosodási vizsgálatok körüli félreértéseket, miután a Fidesz csütörtökön sajtótájékoztatón jelentette be, hogy az adóhatóság vagyonosodási vizsgálatot rendelt el Orbán Viktorral, a Fidesz elnökével és Kubatov Gáborral, a Fidesz pártigazgatójával szemben.

R. Bakonyi Ágnes hangsúlyozta: igaz, hogy minden vagyonosodási vizsgálat szja vizsgálat, ám nem minden szja ellenőrzésből lesz vagyonosodási vizsgálat. Ez mindig az első konzultáción dől el – mondta. Amikor az szja bevallás utólagos ellenőrzése elindul, illetve feltételezhető, hogy az szja vagyonosodási vizsgálatba megy át, a revizorok megbízólevél birtokában küldik ki a levelet az ügyfélnek – mondta R.Bakonyi. Az szja bevallásban sokan hibáznak – ez még az APEH elnökével is előfordult -, ilyenkor az adóhatóság megkéri az adózót, hogy fáradjon be, javítsa ki a hibát – tette hozzá.

Az utólagos ellenőrzés a sajtófőnök szerint többféle okra vezethető vissza; gyakran azért indul, mert a munkáltatók, biztosítók, pénztárak stb. által beküldött kontrolladatok nem vágnak egybe az ügyfél által közölt adatokkal. Az ügyfeleket ilyenkor levélben értesítik az ellenőrzésről, s kap egy kérdőívet is, hogy fel tudjon készülni a beszélgetésre. A vagyonosodási vizsgálatra akkor kerül sor, ha az adóhatóság az szja utólagos ellenőrzésekor úgy látja, hogy a bevallott jövedelem nem áll összhangban az adózó életmódjával. Az ehhez összeállított kérdőív sokkal szélesebb körű, mint az szja vizsgálat során alkalmazott, maga a vizsgálat pedig hónapokig eltarthat – mondta a sajtófőnök.

Hogy az szja vizsgálat átmegy-e vagyonosodási vizsgálatba, sokban függ a beszélgetés kimenetelétől, a kérdésekre adott válaszoktól. Lehet, hogy utána elköszönnek a revizorok, de az is, hogy továbbra sem látja igazoltnak az adóhatóság, hogy a jövedelem és az életmód összhangban áll egymással. Olyan is előfordul, hogy valaki több jövedelmet és adót vall be, mint a kontrolladatokból következne, ilyenkor pénzt kap vissza – derült ki. Az adózókat adószám és név szerint tartják nyilván, nem munkahely vagy például pártállás alapján. Az, hogy ki a munkáltató, csak akkor derül ki, amikor az illető nevét ellenőrzésre kidobja a gép.

A szóvivő elmondta: a politikusok, művészek, sportolók, a Nemzetbiztonsági Hivatal és a fegyveres testületek tagjainak ellenőrzésével három-négy fős külön revizori csoport foglalkozik. Ennek célja Bakonyi Ágnes szerint nem az, hogy e csoport különleges bánásmódban részesüljön. Éppen fordítva: azt szolgálja, hogy ugyanolyan legyen a bánásmód, mint bárki másnál. A csoportba tapasztalt "rókákat" válogatnak be, akik nem ijednek meg attól, hogy például Orbán Viktorral vagy Gáspár Győzikével ülnek szemben – mondta a sajtófőnök.

Hozzátette: ha egy magánszemély bejelentést tesz kormánytag vagy valamelyik ellenzéki politikus ellen, azt ugyanúgy kezelik, mint bármely más hasonló bejelentést: megvizsgálják lehet-e bármi alapja. Bakonyi újságírói kérdésre válaszolva elmondta, az ÁSZ elnöke és a pénzügyminiszter kérhet vagyonvizsgálatot, de mint mondta: „nem kért a pénzügyminiszter.”

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.