Challenger-pilóta az ELTE-n

Hazánkban tart előadást kedden az első (nyugat)német űrhajós, Ernst Messerschmid professzor, aki 1985-ben a Challenger fedélzetén hagyta el a Föld gravitációs terét.

Urbán Péter
2007. 10. 26. 10:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ernst Messerschmid az Eötvös Loránd Tudományegyetem Informatikai Karán, a Térképtudományi és Geoinformatikai Tanszék vendégeként angol nyelvű, nyilvános beszámolóján mutatja be az űrrepülés jelenét. Ernst Messerschmid a stuttgarti egyetem Institut for Raumfahrtsysteme (Űrhajózástechnikai Intézet) igazgatója. Az egyetem lágymányosi campusán, az Északi tömb kari tanácstermében (Budapest, XI. Pázmány Péter sétány 1/A. VII. emelet 7.21) délelőtt 10 órakor kezdődő eszmefuttatásának címe: International Space Station and the Mission to Planet Earth. Az űrkutató fizikus professzor beszámol a Nemzetközi Űrállomáson szerzett személyes tapasztalatairól is.

Ernst Messerschmid 1945-ben született, egyetemi tanulmányait Tübingenben és Bonnban végezte.

A Challenger 1983-tól repült, nevéhez számos elsőség fűződött: ez a jármű vitte az első amerikai űrhajósnőt, az első afroamerikai pilótát. A Challenger hajtotta végre az első éjszakai leszállást, próbálta ki a „rakétafotelt”, rajta dolgozott először együtt nyolctagú legénység. Ennek az űrrepülőgépnek a személyzete javított először műholdat az űrben: a meghibásodott SMM napkutató szondát kellett rendbehozniuk 1984-ben. Egy évvel később a legénység tagja lett Ernst Messerschmid. Végül 1986 januárjában, 73 másodperccel indulása után a Challenger darabjaira robbant.

(MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.