A dolgozók az ellátás zavartalansága érdekében azzal a feltétellel fogadták el az egyetem ajánlatát, hogy folytatják a bérekkel kapcsolatos tárgyalásokat. A most kötött megállapodás alapján a PTE a rendes munkáért járó óradíj 130 százalékát fizeti a kötelező, 195 százalékát pedig az önkéntes túlmunkáért – tette hozzá Monori Tamás.
A negyven orvost képviselő ügyvéd utalt rá: október közepén úgy tűnt, novembertől év végéig veszélybe kerül az ügyeleti ellátás a két intézményben, miután a dolgozók nem tudtak megegyezni az önkéntes túlmunka díjazásáról. Emiatt azonban komoly ellátási problémák lehettek volna a Baranya, Somogy és Tolna megyék alkotta dél-dunántúli régióban.
Monori Tamás korábban beszámolt arról, hogy az orvosok az egyetemmel kötött kollektív szerződésük szerint rendes munkaidejükön túl évi kétszáz, az egészségügyi törvény alapján 416 óra túlmunkára kötelezhetők. Ők ezt már korábban ledolgozták, sőt a traumatológusok október közepén 450-600 óra túlmunkánál tartottak, s azt szeretnék, ha munkáltatójuk az önként, a szabadidejük terhére vállalt túlóráikat az eddiginél magasabb összeggel honorálná. Megjegyezte, az egyetem óránként mintegy 1000 forint nettó összeget fizet a kötelező túlórákért, az önkéntes túlmunkára pedig a kollektív szerződésben foglalt rendes munkáért járó 700 forintos óradíj 195 százalékát ajánlotta. Ezt az orvosok akkor nem fogadták el, ennek a többszörösére tartanak igényt.
Kollár Lajos, a klinikai központ igazgatója a távirati iroda megkeresésére október közepén azt mondta: a törvényi minimum feletti ügyeleti díjat ajánlottak. A jelenleg komoly adósságokkal küszködő, s emiatt kincstári biztos felügyelete mellett működő egyetem nem tud eleget tenni irreális követeléseknek. A professzor hangsúlyozta, hogy ha az orvosok nem adnak ügyeletet, az egyetem vészintézkedésekre kényszerül. Ennek keretében intézményeket vonhat össze és az érintett klinikákon bevezetheti a műszakos munkarendet.
(MTI)
Meghalt egy magyar és egy argentin motoros Romániában
