A GKM reménykedik, a vasutasok pedig sztrájkolnak

Itt állíthatja be, hogy a Google keresőben elsők között legyen a Magyar Nemzet

A szakszervezetek megerősítették: mivel a gazdasági tárcával a tárgyalások nem vezettek eredményre, megtartják szerdán reggel a sztrájkot. A tervezett vonal bezárások miatt az érintett szabolcsi települések is tiltakoznak. Garamhegyi Ábel, a GKM államtitkára a tárgyalások után sajtótájékoztatón jelentette be: reméli, hogy a vasút nem áll le szerdán reggel.

MNO
2007. 11. 06. 11:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kérdésre válaszolva Gaskó István elmondta, hogy az elégséges szolgáltatás hiánya esetén is biztosítják a fűtést, az utastájékoztatást, az élet- és vagyonbiztonságot. A tájékoztatón elhangzott: a két szakszervezetnek több mint 20 ezer tagja van, ők adják a vasutas dolgozók 80 százalékát.

A tervek ellen az érintett szabolcsi települések is tiltakoznak

Az érintett Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei települések tiltakoznak a tervezett vasútvonal-megszűntetések ellen, hiszen az egyet jelent még hátrányosabb helyzetbe kerülésükkel és az esélyegyenlőségük további romlásával – mondta Tilki Attila, Fehérgyarmat polgármestere, a Fidesz országgyűlési képviselője és térségi elnöke Nyíregyházán. A minisztériumi elképzelésekben szereplő Mátészalka-Vásárosnamény-Záhony, Mátészalka-Fehérgyarmat-Zajta, Mátészalka-Csenger, Tiszalök-Ohat-Pusztakócs és Nyíregyháza-Balsa-Dombrád közötti vasútvonalak megszűntetésével vonatközlekedés nélkül maradna a leghátrányosabb helyzetű Szatmár, valamint Bereg döntő része, illetve Szabolcs észak-nyugati körzete, ami a 21. században megengedhetetlen – jelentette ki a politikus.

Tilki elmondta: az érintett települések helyhatóságai és lakosai minden lehetséges módon tiltakoznak a vasútvonal-megszűntetések ellen, s ha kell, "Brüsszelig elmennek annak megakadályozása érdekében". Tilki Attila szerint "szándékosan tették tönkre a vasúti menetrendet, hogy később hivatkozni lehessen a csökkenő utasszámra".

Megemlítette azt is, hogy "az érintett önkormányzatok nem tudják vállalni a vonalak működtetését, hiszen Fehérgyarmat környékén az 56 településből 53 helyhatósága pénzügyi gondokkal küzd, az idén is úgynevezett önhibán kívüli támogatás kérésére kényszerült." Karakó László, Gávavencsellő polgármestere is ezt emelte ki a sajtótájékoztatón, hozzátéve, hogy "az önkormányzatok költségvetési támogatása jövőre 8 százalékkal csökken reál értékben".

Garamhegyi reménykedik

A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) államtitkára, Garamhegyi Ábel reméli, hogy a vasúti érdekképviseletek nem tartják meg a szárnyvonalak tervezett bezárása miatt szerdára meghirdetett sztrájkjukat. A szakszervezetekkel kedden folytatott megbeszélés után tartott sajtótájékoztatón az államtitkár közölte: a Vasutasok Szakszervezete és a Vasúti Dolgozók Szabad Szakszervezete képviselőinek hangsúlyozta, hogy még nincs döntés a 38 mellékvonallal kapcsolatban, hiszen a térségi közlekedés működtetésére szerdáig kell a szándéknyilatkozatokat beadni.

Garamhegyi Ábel elmondta: eddig 4-5 szándéknyilatkozat érkezett a szárnyvonalak működtetésére. Az esetleges bezárásokról november közepén-végén várható döntés. Az államtitkár – bár megérti, hogy a szakszervezetek hangsúlyozni kívánják érdekérvényesítési képességüket – arra kérte a vasúti érdekképviseleteket, hogy ne terheljék az utazókat, álljanak el a sztrájktól, de választ nem kapott.

A korábbi, október 25-én megtartott sztrájkkal a figyelmeztetés megtörtént, és a GKM tudomásul vette azt – tette hozzá. Garamhegyi Ábel megerősítette Felsmann Balázs szakállamtitkár korábbi közlését, miszerint a tavasz óta szüneteltetett szárnyvonalak egymilliárd forintos éves költségmegtakarítása alapján a további 38 esetleges szüneteltetése, illetve működtetésének átadása összesen évi mintegy 6-9 milliárd forint költségcsökkenéssel járna a becslések szerint. Az államtitkár megjegyezte: a tavasszal Volán-járatokkal kiváltott 14 szárnyvonal üzemeltetésének szüneteltetése nem járt jelentős létszámcsökkentéssel, bár a költségek legnagyobb hányada valóban az élőmunka-ráfordítás.

(MNO, mti)

Komment

Összesen 0 komment

A kommentek nem szerkesztett tartalmak, tartalmuk a szerzőjük álláspontját tükrözi. Mielőtt hozzászólna, kérjük, olvassa el a kommentszabályzatot.


Jelenleg nincsenek kommentek.

Szóljon hozzá!

Jelenleg csak a hozzászólások egy kis részét látja. Hozzászóláshoz és a további kommentek megtekintéséhez lépjen be, vagy regisztráljon!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.