A tender utólagos módosítása miatt bírságolták Pécset

A pécsi önkormányzatot 15 millió forintra bírságolta a Közbeszerzési Döntőbizottság a települési folyékony hulladék elszállítására kiírt tender nyertesére meghatározott ár utólagos módosítása miatt – a határozat a Közbeszerzési Értesítőben jelent meg.

MNO
2007. 11. 15. 7:03
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pécs Megyei Jogú Város Önkormányzata áprilisban írt ki nyílt közbeszerzést a városban keletkező és a közcsatornán el nem szállítható folyékony hulladék (szennyvíz) elszállítására. A mennyiség évi 110 ezer köbméter (plusz 30 százalék), a 10 évre becsült díj pedig nettó 312 millió forint.

Csak referenciával, megfelelő alkalmazottakkal és járművekkel rendelkező vállalkozók tehettek ajánlatot június 4-ig. Az önkormányzat a legolcsóbb ajánlat elfogadását kötötte ki. Két ajánlat érkezett, az egyik a Tranzit–1 Kft.-é, a másik pedig a Pécsi Vízmű Rt.-é volt. Mindkettőtől hiánypótlást kért az önkormányzat, de azt csak a vízmű teljesítette, így a másik ajánlat érvénytelen lett. Így a Pécsi Vízmű Rt. nettó 488 forintos köbméterenkénti ajánlata lett a nyertes, ezt június 21-én hirdette ki az ajánlatkérő.

Ugyanezen a napon az önkormányzat rendeletet alkotott a folyékony hulladék elszállításáról és elhelyezéséről. Ennek a mellékletébe is bekerült a 488 forintos fajlagos elszállítási ár. Bő egy hónappal később, július 31-én új rendeletet alkotott a város, amelyben már két díjat határozott meg. A 488 forintos maradt arra az esetre, ha van csatorna a területen, de arra az adott telket nem lehet rákötni. Ekkor az elfogyasztott víz mennyisége után kell a szennyvíz-elszállítási díjat fizetni.

Bekerült a rendeletbe egy nettó 795 forintos köbméterenkénti díj is, amit csak a valóban elszállított szennyvíz mennyisége után kell megfizetni ott, ahol nincs szennyvízcsatorna. Morvayné Vígh Katalin, a Közbeszerzések Tanácsa tagja augusztus 29-én támadta meg a közbeszerzést. Indoka az volt, hogy a tendert a város többségi tulajdonában lévő vízműre szabták, ennek ellenére a nyertes sem felelt meg minden feltételnek.

A döntőbizottság elkésettnek nyilvánította a jogorvoslati kérelmet, de talált más jogsértést az eljárásban. Az önkormányzat ugyanis utólag nem módosíthatta volna a nyertes ajánlattevő díját. Ennek ellenére új díjtételt határozott meg rá, amellyel megsértette a közbeszerzési törvényt, amely csak a körülmények lényeges változása esetén engedi meg a díj módosítását. Az önkormányzati rendelettel történt díjmódosítást akkora jogsérelemnek tartotta a Közbeszerzési Döntőbizottság, hogy kirívóan magas, 15 millió forintos bírságot szabott ki. Figyelemmel voltak arra is, hogy a szerződés értéke magas, a tartama 10 év, és már nem reparálható a jogsértés.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.