Mint ismert, november 10-én öt szakszervezet, az Autonóm Szakszervezetek Szövetsége, az Értelmiségi Szakszervezeti Tömörülés, a Magyar Szakszervezetek Országos Szövetsége, a Munkástanácsok Országos Szövetsége és a Szakszervezetek Együttműködési Fóruma szervez nagygyűlést. A demonstráció célja, hogy tiltakozzon az egészségbiztosítási pénztárak üzleti modellje ellen.
A kezdeményezők és a csatlakozó országos szervezetek elutasítják a nemzeti kockázatközösség üzleti alapú biztosítási rendszerre történő átültetését. November 21-re hirdette meg a Független Szakszervezetek Demokratikus Ligája (LIGA Szakszervezetek) a társadalmi szolidaritás napját az egészségbiztosítás átalakítása, illetve a nyugdíjrendszer újabb megnyirbálása ellen. Az akciókhoz számos országos szervezet csatlakozott. A támogató szervezetek között van a Magyar Orvosi Kamara, a Nagycsaládosok Országos Egyesülete, a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete, a Munkástanácsok Szövetsége és a Professzorok Battyhány Köre is. A tüntetéshez országszerte sztrájkok kapcsolódnak.
Az Élőlánc Magyarországért üdvözli a szakszervezetek, érdekképviseletek, civil szervezetek összefogását – fogalmaz a kommüniké. Mint a közlemény fogalmaz, „az elmúlt egy évben számos fórumon tiltakoztunk neves közéleti személyiségekkel és szakértőkkel egyetértésben az egészségbiztosítás üzleti modellje ellen.” A nemzetközi tapasztalatokra hivatkozva a kérdés szakértőinek többsége állítja, hogy az egészségbiztosítás privatizációja és piacosítása a költségek emelkedéséhez és/vagy a gyógyító munka minőségének romlásához, az ellátások körének korlátozásához fog vezetni. Ez elfogadhatatlan, amikor a magyar emberek egészségi állapota egész Európában a legrosszabbak közé tartozik! Levélben kértük képviselőinket, mondjanak nemet a szolidaritáselvű, nemzeti kockázatközösségen alapuló, egységes egészségbiztosítás felszámolására.
A kormány minden tiltakozás ellenére érdemi egyeztetés nélkül kívánja keresztülerőszakolni a törvénytervezetet. E lépés szervesen illeszkedik azon intézkedések sorába, melyekkel létrehozzák a Magyarország Zártkörű Részvénytársaságot. A nemzeti sorsközösség helyére lépő cégben a „kisrészvényeseknek”, a nehezebb sorsú embereknek aligha lesz szava. Már most bezárt iskolák, kistelepülési posták, felszámolt vasúti szárnyvonalak, elbocsátott tanárok, orvosok és egészségügyi dolgozók ezrei, szinte a működésképtelenség határáig leépített környezet- és természetvédelmi szakigazgatás, a civil szektor válsága jelzik: a hatalom nem ismer kíméletet.
(mti)
Kigyulladt egy komp Indonéziában, öt ember meghalt + videó
