„2003-ban az akkori önkormányzat hatósági igazolványt adott ki, melyben engedélyezték a mérgező galvániszap tárolását” – jelentette ki az MNO-nak Németh Szilárd. A Fidesz–KDNP frakcióvezetője elmondta: 2004-ben szereztek tudomást a szabálytalanul tárolt galvániszapról, és azóta folyamatosan szorgalmazták a veszélyes hulladék elvitelét, amelyre sajnos a korábbi minisztériumi vezetés annak ellenére sem volt hajlandó, hogy kétséget kizáróan kiderült, a veszélyes anyag szivárog.
Németh Szilárd leszögezte: kezdetek óta arra törekednek, hogy ne csak a veszélyes hulladék és a szennyezetté vált talaj ártalmatlanítása történjen meg, hanem a felelősök megbüntetése és az okozott kár megtéríttetése is. Németh Szilárd a csepeliek nevében is megköszönte Fodor Gábornak, hogy a sok éve húzódó probléma megoldását ilyen határozottan felvállalta.
Illés Zoltán, a Fidesz környezetpolitikusa a sajtótájékoztatón arra kérte a zöldtárca vezetőjét, hogy vizsgálja meg a galvániszap elvitelére kiírt közbeszerzési pályázat döntéshozatalának körülményeit, és a galvániszap elhelyezésére szolgáló dunaújvárosi lerakó műszaki alkalmasságát és biztonságosságát.
A sajtótájékoztatót rendhagyó módon az egyik MSZP-s önkormányzati képviselő bekiabálással zavarta meg. Gergely István azt kiáltotta, hogy „Németh Szilárd nem mond igazat!” Az MSZP-s képviselő ezek után maga kívánta folytatni a sajtótájékoztatót, és elmondta, hogy a csepeli képviselő-testület – a Fidesz–KDNP frakcióvezetőjének állításával szemben – nem adott engedélyt a galvániszap elhelyezésére. Gergely István mellett Tóth Mihály MSZP-s polgármester is megszólalt, annak ellenére, hogy egyikük sem szerepelt meghívott előadóként.
Fodor Gábor a tájékoztatón elmondta: a szennyezés megszüntetése annak a cégnek a felelőssége lett volna, amelyik a galvániszapot a helyszínre szállította. A cég ellen felszámolási eljárás folyt, s amíg volt esély arra, hogy saját költségén elszállíttassa az iszapot, addig a tárca nem léphetett. A miniszter hangsúlyozta, hogy a veszélyes hulladékot tároló edények rendkívül rossz állapotban voltak, szivárogtak, ráadásul a közelmúltban Molotov-koktéllal is megpróbálták a galvániszapot felgyújtani. Mindezen okok miatt szükség volt a gyors és szakszerű cselekvésre. A zöldtárca pályázati úton választotta ki a kármentesítést elvégző céget. A csepeli telepről az előkészítést és átcsomagolást követően így indulhatott el az első galvániszapot szállító különleges jármű, az első abból a 70-ből, amely Dunaújvárosba szállítja a mintegy 1200 tonna veszélyes hulladékot. A közbeszerzési pályázat nyertese a Terszol Környezetvédelmi és Építőipari Kft., amely karácsonyig tisztítja meg a területet.
(csepel.info, MNO)
Gondosóra és a 112 együttműködésével a biztonság és a gondoskodás kéz a kézben jár
