Németh Zsolt felszólalásaiban és a távirati irodának adott nyilatkozatában egyaránt azoknak válaszolt, akik szerint a Fidesz beavatkozik az erdélyi magyar politikába. Úgy vélte: ez a feltételezés figyelmen kívül hagyja azt, hogy a párt sem a közvélemény-kutatások tanúsága szerint, sem pedig a magyarországi választók beállítottsága miatt nem szorul rá erre Magyarországon. Úgy vélte, ez a vélemény alapvető tájékozatlanságra is utal, mert nem vesz tudomást arról, hogy az európai parlamenti választás nem egy ország vagy régió belügye, hanem összeurópai ügy.
A legkülönfélébb színű európai politikusok az európai választásokon kifejezésre juttatják, hogy kit támogatnak és kivel rokonszenveznek – mondta Németh Zsolt, aki szerint így tett Wilfried Martens, az Európai Néppárt (EPP) elnöke és Orbán Viktor is, az EPP alelnöke és a Fidesz elnöke. Orbán Viktor egyébként kínosan ügyel arra – mondta Németh -, hogy az erdélyi magyarság egészének a sorsát tartsa szem előtt. A Fidesz más képviselői is erre helyezték a hangsúlyt megnyilvánulásaikban, alapvetően azt hangsúlyozva, hogy e közösségnek nagy létszámban kell részt vennie a november 25-i szavazáson. Hiszen egy nagyarányú, az országos átlagot meghaladó részvétel rendkívüli módon növeli a magyarság mandátumszerzési lehetőségeit – mondta a fideszes politikus.
Németh Zsolt szerint az erdélyi magyar külpolitika megszületése az elmúlt másfél évtizedben különféle okokból váratott magára. Az európai parlamenti választás kiváló alkalom arra – tette hozzá -, hogy szemléletváltozás történjen. Nevezetesen annak a felismerése, hogy a külpolitikában rejlő lehetőségeket fel kell használni az erdélyi magyar nemzetpolitikai célok elérésére.
Tőkés László kampánykörútján egyebek között kifejtette: itt az ideje, hogy központi helyre kerüljön a kisebbségek kérdésének ügye Európában. A Kolozs megyei Magyarfenesen kifejtette: Elsődleges cél az EP-be való bejutás, másodlagos cél a reform végrehajtása a romániai magyar politikai közéletben, harmadsorban pedig demokratikus rendszert kell bevezetni a magyar politikai életben.
(mti)