„Égbekiáltó gaztett”: megemlékezés az '56-os egri sortűzről

Az 1956. december 12-én eldördült egri sortűz áldozataira emlékeztek szerdán a hevesi megyeszékhelyen a társadalmi szervezetek, a helyi önkormányzatok, a politikai pártok és a fegyveres testület képviselői, s megkoszorúzták azt az emléktáblát, amelyen a kilenc ismert áldozat neve olvasható.

MNO
2007. 12. 12. 16:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nyerges Andor, az 56-os Szövetség Észak-magyarországi Regionális Szervezetének vezetőségi tagja értelmetlen, égbekiáltó gaztettnek, tömeggyilkosságnak nevezte a történteket.

A szónok az egészségügyi okból távol lévő Tóth Ferenc regionális elnök szavait tolmácsolva hangsúlyozta, hogy a fényes nappal eldördült sortűz egy gyáván megbukott diktatúra cinikus reakciója volt. Ezt megbocsátani lehet, hiszen a megbocsátás az egyik legnemesebb emberi gesztus, ám elfeledni soha – mondta Nyerges Andor.

A sortűz áldozatainak pontos száma egyébként ma sem ismert, különböző források szerint 9-16 ember halt meg az egri utcán, illetve kórházban, a sebesültek száma pedig 22 és 30 között volt. A vérbe fojtott tüntetést az emberi jogok napja alkalmából tartott sztrájk keretében rendezték 1956. december 12-én.

A 48 órás munkabeszüntetést eredetileg a Budapesti Munkástanácsok kezdeményezték, az akcióhoz pedig csatlakozott Eger lakosságának a többsége is. A sztrájk második napján a Széchenyi utcán 200-300 békés tüntető vonult fel, amikor az egri, illetve az időközben a megyeszékhelyre vezényelt füzesabonyi „pufajkás” alakulat tagjai géppisztolyokkal a tömegbe lőttek.

(mti)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.