A balatoni viharjelző rendszer próbaüzemét az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság vezetője indította be. Tatár Attila a szezonnyitó sajtótájékoztatón azt mondta, hogy a szolgáltatás, az új balatonföldvári viharjelzőn túl, újabb állomásokkal bővül idén. A Balatonon és a Velencei-tónál működő rendszert a Rádiós Segélyhívó és Infokommunikációs Országos Egyesület (RSOE) üzemelteti – közölte. Tatár Attila hozzátette, hogy idén két új stabil és hat új mobilviharjelzővel bővül a rendszer, de további fejlesztésére is szükség volna.
A főigazgatóság vezetője az MTI-nek elmondta: egyetértés alakult ki arról, hogy szükség van a balatoni viharjelzőrendszer esetében egy újabb riasztási fokozat bevezetésére, valamint tagolni kellene a tó medencéjét a pontosabb és hitelesebb riasztásokért. Ezeket a terveket a leghamarabb a jövő évi szezonra lehet megvalósítani, amennyiben sikerül forrást szerezni hozzájuk.
A Nemzeti Közlekedési Hatóság elnöke közölte, hogy 2009 elejétől megváltozik a vizsgáztatás rendje a hajózási képzésben és műszaki ellenőrzésben, mert külső szervezeteket vonnak be a munkába. Ettől az ügyintézés felgyorsulását remélik. A közlekedési hatóság az idei nyártól a vízi rendészettel együttműködve, saját hajóval kíván ellenőrzéséket végezni a Balatonon – mondta Horváth Zsolt Csaba. Óberling József, az Országos Rendőr-főkapitányság Közlekedésrendészeti Osztályának vezetője emlékeztetett arra, hogy tavaly – a növekvő balatoni turizmusnak is betudhatóan – 17 ember fulladt a Balatonba.
A vízből több száz embert sikerült kimenteni. A 16 hajóból álló flottával és 70 fővel dolgozó balatoni vízi rendészet mindazonáltal nem képes a járőrözés mellett egyedül, civil mentőszervezetek nélkül ellátni a mentési feladatokat – mondta az ezredes. Bozó László, az Országos Meteorológiai Szolgálat vezetője az eddiginél pontosabb előrejelzésekre tett ígéretet, mivel a siófoki műszaki állomást felújították, és Magyarország teljes jogú tagja lett az európai műholdas meteorológiai programnak. A szakember az elmúlt évek éghajlatváltozással kapcsolatos tapasztalataira hivatkozva az MTI-nek kifejtette, hogy idén a viharok gyakoriságának és intenzitásának növekedésére lehet számítani a Balatonnál.
Dobai Sándor, az RSOE vezetője elmondta, hogy a frekventált balatoni strandok között mintegy 50-60 segélyhívó rádiót osztanak szét a viharjelzőrendszer kiegészítésére. Véleménye szerint további viharjelzőket kell üzembe helyezni a megfelelő lefedettség érdekében.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.