Közéleti személyiségek a fogyatékosok esélyegyenlőségéért

Az értelmi fogyatékos emberek esélyegyenlőségének megteremtését, társadalmi befogadásuk erősítését szorgalmazza az Esélyegyenlőség Charta 2008, amelyet az Önérvényesítés Együtt - Közösen című hároméves uniós foglalkoztatási program zárókonferenciáján hoztak nyilvánosságra szerdán Budapesten.

MNO
2008. 03. 20. 16:01
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége (ÉFOÉSZ) által kezdeményezett charta támogatására és aláírására felkérik a magyar közélet közismert személyiségeit, a magyar állampolgárokat. Az első aláíró Schubert Éva színművész volt, aki március eleje óta az értelmi fogyatékossággal élők jószolgálati nagykövete. A dokumentum deklarálja, hogy a csatlakozók hisznek az értelmi fogyatékossággal élő embertársaink jogainak egyenlőségében, amely megilleti őket az élet minden területén, támogatja őket az önálló életvezetéshez, munkához és jövedelemhez való jogukban.

A nyilatkozat felhívja a magyar törvényalkotókat és törvényalkalmazókat, a munkaadókat, valamennyi társadalmi és gazdasági szervezetet, a médiát, hogy segítsenek megteremteni az értelmi fogyatékosok számára az őket megillető jogokat, azok érvényesítését. „Mi mindannyian hisszük, hogy összefogással kell azonos esélyeket teremteni az értelmi fogyatékos emberek társadalmi befogadásához” – olvasható a chartában. Az Önérvényesítés Együtt – Közösen programot három éve indították a magyar kormány és az Európai Szociális Alap támogatásával, azzal a céllal, hogy értelmi fogyatékosok számára megkönnyítsék a munka világába való bekapcsolódást – mondta el az MTI-nek Kovács Melinda az ÉFOÉSZ ügyvezető igazgatója.

Rámutatott, hogy a társadalom úgy tekint az értelmi fogyatékosokra, hogy ők mindenképpen mások gondoskodására szorulnak, esetleg monoton, fizikai munka elvégzésére képesek. „Mi, akik velük dolgozunk, látjuk, hogy az ő képességeik is fejleszthetőek, képesek más munkák elvégzésére is” – hangsúlyozta Kovács Melinda. A három év során bebizonyosodott, hogy megfelelő képzéssel az értelmi fogyatékosok irodai munkák végzésére alkalmasak, ami felkeltette több munkaadó érdeklődését is, jelezték, hogy szívesen alkalmaznák őket – számolt be az ügyvezető igazgató. A program során szerzett tapasztalatokat, kidolgozott módszereket több kiadványban, tankönyvekben, DVD-n hozzáférhetővé teszik minden érdeklődő számára, hogy az alkalmazott módszereket mások is tudják alkalmazni, azok minél szélesebb körben terjedjenek – mondta el Kovács Melinda.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.