Lövétei: Ne várják, hogy az Ab találja ki az új egészségügyi rendszert

Nem lehet az Alkotmánybíróságra hárítani az egészségbiztosítási reform szakpolitikai kérdéseit - mondta pénteken Lövétei István alkotmányjogász annak kapcsán, hogy a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal az egészségbiztosítási pénztárakról szóló törvény megsemmisítését kérte a taláros testülettől.

MNO
2008. 03. 28. 15:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Ne várja senki, hogy majd az Alkotmánybíróság találja ki az új egészségügyi rendszert, a társadalombiztosítási, egészségbiztosítási reformot. Ennek az alkotmányos alapintézménynek nem az a feladata, hogy szakpolitikai megoldásokat találjon ki, hanem hogy a már meglévők alkotmányos kontrollját elvégezze” – magyarázta a szakember.

Lövétei István szerint jelenleg még nagyon nehéz megítélni az alkotmánybírósági beadvány sorsát, hiszen a támadott törvény meglehetősen általános, az egészségbiztosításra vonatkozó joganyag egésze, a lényeges részletszabályokat tartalmazó végrehajtási rendeletek pedig még nem ismeretesek.

A Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal alkotmánybírósági beadványa szerint az egészségbiztosítási pénztárakról szóló, pár hete elfogadott törvény ellentétben áll egy 1928-ban a magyar jogrendbe is beiktatott nemzetközi egyezménnyel, amely kizárja a betegbiztosítási rendszerből a nyereségérdekeltséget.

A hivatkozott 1928-as „az 1927. évben Genfben tartott Nemzetközi Munkaügyi Egyetemes Értekezlet által az ipar és a kereskedelem körében foglalkoztatott munkavállalóknak és a háztartási alkalmazottaknak betegségi biztosítása tárgyában” elfogadott nemzetközi egyezmény becikkelyezéséről című törvény 6. passzusa „minden nyerészkedési célzat nélkül működő” intézményekről beszél.

Lövétei István szerint az nyilvánvaló, hogy 1928-ban egészen mást értettek „nyerészkedés” alatt, mint ma. Hogy pontosan milyen értelmet is kell ma tulajdonítani a nyolc évtizeddel ezelőtti nemzetközi egyezmény betűjének, azt viszont az Alkotmánybíróságnak kell megállapítania. A testület eddigi töretlen gyakorlata alapján azonban annyi bizonyosnak tekinthető, hogy a nemzetközi jog szabályai megelőzik, felülírják a belső jogot.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.