Az utóbbi hetekben az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) által finanszírozott valamennyi intézménybe elküldték a csaknem 400 kérdésből álló adatlapot. Bár ezeket a kórházak önbevallásos alapon töltötték ki, azokat a felügyelet összevetette korábbi adataival.
Az EBF célja, hogy egy-két éven belül a betegek teljes körű tájékoztatást kapjanak az őket ellátó intézményről, valamint az információk alapján könnyebb legyen a választás. Ezzel együtt sokan aggályosnak tartják a nyilvánosságot. Elsők között a Magyar Kórházszövetség fejezte ki kétségeit a lista kapcsán. A szervezet szerint ugyanis csak akkor lenne célszerű közzéadni az adatokat, ha azokhoz megfelelő magyarázat is társul. Például az onkológiai kezelések esetében a magas halálozási statisztika értelemszerűen nem az ellátás rossz minőségét tükrözi.
Sokan azt kifogásolták, hogy miért csak az államilag finanszírozott szolgáltatókat minősítik, miközben a magánkórházakról szinte semmi sem tudható. Sok orvos sem ért egyet az EBF kezdeményezésével, úgy látják: félrevezető lehet egy-egy intézményt pusztán a műhibaperek száma alapján megítélni. Szerintük számos jogi eljárást nem a betegek, hanem az ügyvédek kezdeményeznek. Többek szerint is akkor lenne objektív a tájékoztatás, ha csak a lezárult perekről és azok eredményeiről szólnának, és nem folyamatban lévő ügyekről.
A fokozatosan bővülő információkat tartalmazó honlapról megtudható lesz egyebek mellett, hogy az egyes intézmények betartják-e a várólisták szerinti sorrendet, hogy milyen a kórházi fertőzések előfordulási gyakorisága és a kórházak betegtájékoztatási gyakorlata. Jövőre pedig közzéteszik azt is, hogy az egyes intézmények a betegek felvételekor és elbocsátásakor mennyi időt töltenek adminisztrációval.
(napi.hu)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.