Az egészségügyben kialakult – „súlyos belpolitikai feszültséget okozó” – válsághelyzet a betegellátás biztonságának romlásában testesül meg – véli a Magyar Orvosi Kamara. Álláspontjuk szerint „a gyógyítás ügye és rendszere elsősorban szakmai kérdés, és ekképpen is kell megítélni”. A kamara ezért lezárná „az egészségügyi reformnak nevezett” folyamatot, és mindent megtenne az „érdemi szakmai párbeszéd kialakításáért”.
Közleményükben tudatják azt is: az Országgyűlés elé terjesztenék a Nemzeti Egészségügyi Kerekasztal szakértői munkacsoportja által jegyzett „egységes társadalmi egészségbiztosítást jegyző” törvényt. Meglátásuk szerint „a válság elkerülése, illetve a működőképesség fenntartása érdekében” szükség van az április 1-jétől eltörölt vizitdíj és kórházi napidíj kompenzálására is. Ezt „a mintegy 20 milliárd forintot mindenképpen az Egészségügyi Alapon kívüli forrásból kell előteremteni” – olvasható a kommünikében.
A szövetség elengedhetetlennek tartja a járó- és fekvőbeteg-szakellátásban a teljesítmények, illetve a valós költségeket fedező finanszírozás átgondolását, mivel úgy látják: „így biztosítható, hogy az intézmények sok tízmilliárdos adóssága megszűnhessen, az ott dolgozók pedig elfogadható és az uniós átlaghoz kiszámítható ütemben közelítő bérezéssel idehaza találják meg boldogulásukat, ne távozzanak ezrével külföldre”. A Magyar Orvosi Kamara közleménye azzal zárul, hogy a „fentiek kialakítása és hiteles kommunikálása érdekében” haladéktalanul kezdeményezik a Magyar Köztársaság miniszterelnökével történő személyes konzultációt.
(OS)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.