„Vérbe fojtották a tibetiek szabadságvágyát , mint a miénket”

„Mi, magyarok főleg nem nézhetjük részvétlenül a tibetiek szenvedését. Az ő szabadságvágyukat nem sokkal a mi ’56-os forradalmunk után ugyanúgy vérbe fojtották, mint a mienket. De velük ma is ez történik” – olvasható a Tibetet Segítő Társaság és más civil szervezetek a Magyar Köztársaság elnökéhez, miniszterelnökéhez, az Országgyűlés elnökéhez, illetve a parlament emberi jogi, kisebbségi, civil- és vallásügyi bizottsága elnökéhez írt hétfői levelében.

MNO
2008. 03. 31. 7:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A civil szervezetek úgy vélik, hogy amikor a kínai hatalom az alapvető nemzetközi emberi jogi normákat félresöpörve tiporja el egy nép politikai jogait, vallási és kulturális autonómiáját, akkor a megszólalás kötelessége alól hazánk sem vonhatja ki magát. A Tibetet Segítő Társaság, a Védegylet, a Társaság a Szabadságjogokért és a Zöld Fiatalok szerint a magyar külpolitikának alkotmányos kötelezettsége, hogy a nemzeti és etnikai kisebbségek jogainak védelmében minden nemzetközi fórumon következetesen fellépjen.

A megszólított közjogi méltóságoktól a civil szervezetek azt kérik, hogy valamennyi kínai-magyar kétoldalú politikai, gazdasági, sport- és kulturális diplomáciai érintkezés során határozottan ítéljék el a kínai emberi jogi jogsértéseket, valamint kezdeményezzék nemzetközi fórumokon ENSZ-megfigyelők küldését a tibetiek lakta kínai területekre. Amennyiben a kínai kormány nem tesz politikai lépéseket a tibeti válság mindkét fél számára elfogadható megoldására, azt kérik, ne vegyenek részt a pekingi olimpia nyitóünnepségén, illetve más, a sporthoz közvetlenül nem kapcsolódó olimpiai rendezvényeken.

A fél évszázada bekövetkezett kínai hódítás és a nyomában megszilárdult kommunista elnyomás brutális eszközökkel igyekezett felszámolni a tibetiek önrendelkezését, természeti és kulturális örökségét – írják levelükben. A szervezetek úgy vélik, a buddhista etikára épülő tibeti gondolkodásmód a természeti környezetével saját erőforrásait is felélő emberiség számára fontos és értékes, ennek elsorvasztásával a kínai hatalom az egész Föld és az utánunk jövő generációk örökségét is pusztítja – jegyzik meg levelükben.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.