Balog: Nem segít a cigányságon a Magyar Gárda elítélése

Akik félelemkeltéssel akarják a cigányügyet kezelni, rossz úton járnak, és nem találhatnak köztünk szövetségesekre - mondta Balog Zoltán, az Országgyűlés emberi jogi bizottságának fideszes elnöke a II. Országos Cigány Értelmiségiek Tanácskozásán pénteken Budapesten.

MNO
2008. 04. 11. 16:25
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A politikus kijelentette: „akik úgy gondolják, hogy a cigánybűnözés, mint fogalom segít bennünket a problémák megoldásában, szintén rossz úton járnak”, de „nem segít a cigányságon az sem, ha naponta háromszor elítélik a Magyar Gárdát”. Balog Zoltán arra hívta fel a figyelmet, hogy az Európai Unióból jelentős támogatás érkezik Magyarországra a romák felzárkóztatására, ám ezeket az összegeket rosszul használják fel. Véleménye szerint a legfontosabb kérdés mégis az, hogy „lesz-e Magyarországon olyan erkölcsi tisztítótűz, ami azokat a szembenállásokat, azokat a zsákutcákat, azokat a tragédiákat, amelyeket a rendszerváltás okozott, orvosolja”. A svájci alkotmányt idézve megjegyezte: „egy nép ereje a leggyengébbek sorsán mérhető”.

Mint mondta, ebben a tekintetben rossz helyzetben van Magyarország, mert a cigány kisebbség fejlődéséért még sokat kell tenni, különösen az életszínvonal terén. Hozzátette ugyanakkor, hogy a mélyszegénységben élő társadalmi rétegeket nem külön-külön, hanem együttesen kell felemelni, a romákat a többi magyar állampolgárral együtt kell felzárkóztatni.

Teleki László szocialista képviselő felszólalásában elmondta: „irodalom és zene nélkül nem kisebbség a kisebbség”, ugyanakkor kitért arra: az oktatás, a lakhatás és a foglalkoztatás kérdését komplexen kell kezelni. Beszélt arról, hogy a cigánytelepek felszámolása és általában a romák társadalmi felzárkóztatása érdekében „a politikusok ne csak politikusként, hanem érző emberként szólaljanak meg”, a honatyáktól pedig „kevesebb szónoklatot, több tettet” kért. Azt is a mindenkori kormánynak rótta fel, hogy mindössze egyszázalékos a cigányságon belül a diplomások aránya, ugyanis a hatalom őket legtöbbször csak alantas munka végzésére tartotta alkalmasnak.

Farkas Flórián: Módosítani kell a kisebbségi törvényt

A rendszerváltás óta rosszabbodott a magyarországi romák helyzete, míg 1990 előtt 65 százalékos volt körükben a munkanélküliség, addig mára ez az arány mintegy 85 százalékra növekedett, ezért a kormányzat részéről egyértelmű döntésre van szükség a cigányügyben – állapította meg Farkas Flórián, a Lungo Drom elnöke pénteken Budapesten, a II. Országos Cigány Értelmiségi Tanácskozáson. Európa legnagyobb kisebbsége véleménye szerint a „pusztulás felé halad”, amelynek megakadályozására a kisebbségi törvényt Magyarországon „radikálisan kell módosítani”. Ebbe beletartozik, hogy a képviseleti szervekbe a nemzeti és etnikai kisebbségek, így a romák is, társadalmi számarányuknak megfelelő arányban delegálhassanak küldötteket.

Megjegyezte, hogy a helyi és területi kisebbségi önkormányzatoknak több pénzt kell juttatni, mert az idén jelentősen csökkentették ezeknek a testületeknek a költségvetését. A politikus megállapította: „a Lungo Dromon keresztül a magyarországi cigányság kikerülhetetlen politikai erővé vált”. Mint mondta, a szervezet 28 ezres taglétszámmal és 1.594 helyi cigány önkormányzati képviselővel rendelkezik, és 50 településen van tagszervezete. Tizenöt megyében a cigány területi önkormányzatokat is a Lungo Drom vezeti.

„Emberek asszimilálódhatnak, de egy népcsoport nem”

Arról is beszámolt, hogy két hét múlva létrehozzák a Lungo Drom Kollégiumot a Lakitelek Alapítvány segítségével. Raduly József, a tanácskozás szervezője a Lengyel Menyhért író emlékére szervezett konferencián azt mondta előadásában, hogy „emberek asszimilálódhatnak, de egy népcsoport nem”. A beolvadás elkerülésének érdekében „meg kell őrizni a roma kultúrát, mert ha ez nincs, akkor egy nemzet veszthet”. Megjegyezte, hogy a cigányságnak nincs anyaországa, ezért nincs kitől segítséget kérnie. Ezzel összefüggésben beszélt arról, hogy a romáknak kettős identitással kell rendelkezniük.

A politikai megosztottsággal kapcsolatban kijelentette: „nincs jobb- és baloldali értelmiségi, mint ahogy nincs baloldali, vagy jobboldali villanyszámla sem”. Emlékeztetett arra, hogy az első cigány értelmiségi tanácskozást 1988 tavaszán tartották, amelyet a Magyarországi Cigányok Kulturális Szövetsége rendezett, ami a roma értelmiség gyűjtőszervezetének számított. Ebből emelkedtek ki a későbbi roma politikusok, kisebbségi önkormányzati képviselők és közéleti szereplők.

Gál József teológus, az Országos Cigány Önkormányzat volt alelnöke a cigányság felemelkedéséről szólva kijelentette: „az álomvilágból, a képzelődésekből fel kell ébrednünk, és a realitásokhoz kell ragaszkodnunk”. Kiemelte a romák összefogásának fontosságát: „meg kellene tanulnunk egymást megbecsülni, hiteles cigánypolitikusokra van szükség”.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.