Gyurcsány: Hosszú ideig fennmarad a kisebbségi kormányzás

Az MSZP választmánya nem kezdeményezi rendkívüli kongresszus összehívását – jelentette be Simon Gábor, a szocialista párt választmányának elnöke a testület ülése utáni szombati, budapesti sajtótájékoztatón. Gyurcsány Ferenc szerint hosszan fenn tud maradni a kisebbségi kormányzás. A miniszterelnök szerint nemet kell mondani a megszorításokra, de folytatni kell a reformokat. • Fidesz: Gyurcsány képtelen kezelni a szociális válságot• MSZP: megkezdődött a helyezkedés a bársonyszékekért• „A parlamenti többség nem érdekelt az előre hozott választásban”

MNO
2008. 04. 12. 13:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kisebbségi kormányzás addig tartható fenn, amíg a parlamenti képviselők többsége annak a programnak a végrehajtásában érdekelt, amit a szocialista párt képvisel – közölte a kormányfő egy újságírói kérdésre válaszolva. Hozzátette: úgy látja, hogy ez hosszan fenn tud maradni.

Gyurcsány Ferenc elmondta, a választmány a következő két évben a Munka, Tudás, Tulajdon Program alapján a felső- és a közoktatás, az egészségügy és a szociális támogatások átalakítása területén megkezdett programokat kívánja folytatni. Nagy adóreformra csak akkor van lehetőség, ha azt nagyarányú szociális-jóléti megszorítás előzi meg, ez utóbbit azonban elutasítom – mondta Gyurcsány Ferenc miniszterelnök szombaton Budapesten, az MSZP választmányi ülése utáni sajtótájékoztatón kérdésre válaszolva.

„Nagy adóreformra, olyanra, amely jelentősen csökkenti a terheket, csak akkor van lehetőség, ha ezt megelőzi egy nagyon jelentős, ezzel nagyságrendileg azonos mértékű szociális-jóléti megszorítás. Ez utóbbit elutasítom” – fogalmazott a miniszterelnök-pártelnök. A kormányfő szerint Magyarországon nem adóreformvita folyik, hanem szociális-jóléti vita és a megszorításról szóló vita.

Gyurcsány Ferenc a sajtótájékoztatón ezzel kapcsolatosan azt mondta, három álláspont létezik ma Magyarországon e kérdésben. Egyik az SZDSZ véleménye, mely szerint a jóléti és az igazgatási kiadások területén megszorítás szükséges, mert ebből finanszírozható csak az adóreform. A szocialisták ezzel szemben a megszorítást elutasítják, de a reformokat támogatják, míg a harmadik, az ellenzék által képviselt álláspont szerinte úgy összegezhető, hogy „sem reform, sem megszorítás”. Gyurcsány Ferenc utóbbival kapcsolatban úgy fogalmazott: ezt vállalhatatlannak és a jövőt felélőnek tartja.

Hozzátette, a szocialisták azt tartják, hogy vannak megszorítás nélküli reformok. „Nemet kell mondani a megszorításokra, de folytatni kell a reformokat, vannak megszorítás nélküli reformok is” – hangsúlyozta az MSZP-elnök kormányfő.

500-600 milliárdos építőipari fejlődésről beszélt Gyurcsány

„A Magyar Szocialista Párt arra készül, hogy nyugalmat, kiszámíthatóságot, biztonságot hoz az egészségügyben” – fogalmazott, hozzátéve, hogy az általa említett példák jó típusú reformok. Gyurcsány Ferenc szerint a választmány egyetért azzal, hogy az arra rászorulóknak „még egyértelműbb, még határozottabb” szociális támogatást kell adni, de ezzel együtt munkára is kell ösztönözni azokat, akik tudnának dolgozni. Az MSZP elnöke elmondta, a gazdaságpolitikában a növekedés megindítására kell helyezni a hangsúlyt. Ma úgy látjuk – folytatta – , olyan tömegű építőipari igény lesz a következő év nyarára a fejlesztéspolitikának köszönhetően, hogy Magyarország majdnem szűkében lesz a kapacitásnak. Hozzáfűzte: ez évente nagyjából 500-600 milliárd forinttal nagyobb piacot fog jelenteni az építőiparnak, elsősorban a mélyépítésnek, kisebb részben a magasépítésnek.

Egyeztetés kezdődik a liberálisokkal

Simon Gábor ismertetése szerint a választmány felhatalmazta arra, hogy konzultáljon az SZDSZ vezető testületeivel a szocialisták és a liberálisok közötti együttműködés lehetőségéről. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök-pártelnökkel közösen tartott sajtótájékoztatóján a választmány elnöke kiemelte, a testület ülésén nem volt vita arról, hogy a szocialista párt továbbra is kész a kormányzásra, a kormányzás folytatására. Simon Gábor elmondta azt is, a választmány határozott abban a kérdésben, készüljön számvetés az elmúlt két év kormányzásáról. A testület arról is döntött, hogy a szocialista párt dolgozzon ki a stabil kormányzáshoz szükséges politikai stratégiát.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.