60 éve született a márka

A Spiegel megemlékezik a márka bevezetésének 60. évfordulójáról. A Financial Times Deutschland tudósít a Bundestagban lelkesen gestapózó kommunista képviselőről.

2008. 06. 21. 12:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Der Spiegel (spiegel.de)

Senki sem tudhatott róla. Amerikai teherautókkal szállították Frankfurtba azt a 23 000 ládát, mely a titkos szállítmányt rejtette. 1948. június 24-én reggel Németországban kétféle valuta létezett. Nemsokkal előtte, 1948. június 18-án, pénteken véget ért az ideges várakozás: a rádió bejelentette, 20-án, vasárnap megkezdik az új pénz kiadását az élelmiszerjegy-elosztó helyeken. Hatalmas népvándorlás indult, hiszen mindenki csak a lakóhelyén igényelhette az új pénzt. Egy ilyen radikális lépés keresztülvitelére csak egy katonai kormány volt képes. Fejenként mindenki 60 birodalmi márkát válthatott át 1:1 arányban – 40 német márkát azonnal, 20-at két hónappal később. Egy generáción belül, az 1923-as hiperinflációt követően immár másodszor veszítették el a németek majd' minden megtakarított pénzüket. Az járt jól, aki anyagi javakat birtokolt, ezt őrizgetni már nem volt értelme, mert kevés, tehát értékes pénz került forgalomba. Ezért egy éjszaka alatt ismét megteltek az üzletek. Az árak megfizethetetlenek voltak, ezért a spórolt pénzüktől megfosztott tömegek többször tiltakoztak. A novemberi általános sztrájkban közel kilenc millióan vettek részt. Ez az új valuta egyik napról a másikra megtöltötte a boltokat – de előkészítette az amerikaiak által megszállt övezet végleges szakítását a Szovjetunióval. Négy nappal később a szovjet övezetben megjelentek a bankjegyekre felragasztott jegyek. Az úgynevezett tapétamárka a szabadpiacon a nyugatnémet márka értékének negyedével bírt. S mivel megmaradt az Elbától keletre a tervgazdaság, ezért ott az új pénz nem töltötte fel a kirakatokat.

Financial Times Deutschland (ftd.de)

A német gazdasági lap A Baloldali Párt a náci korszakot látja közeledni című cikkében ismerteti a Bundestag pénteki ülésén kirobbant botrányt. „Amit itt létrehoznak, az egy titokban nyomozó állami rendőrség lesz” – fogalmazott Ulla Jelpke, a párt belügyi szakértője a belbiztonsági törvényjavaslat pénteki első olvasatban történő tárgyalásakor. Jelpke párhuzamát a Gestapóval a többi ellenzéki párt nem osztotta. Ugyanakkor a zöldek és az FDP a törvényjavaslatot teljesen túlzottnak találták. Wolfgang Wieland, a zöldek belügyi szakértője a koalíció szemére vetette, hogy amerikai mintára egy német FBI-t kívánnak megalapítani. A Szövetségi Bűnügyi Hivatalt (BKA) szabályozó törvény számos új jogkörrel látná el a szervezetet a terrorelhárítás területén, ami eddig a tartományi rendőrségek feladata volt. Wolfgang Schäuble (CDU) szövetségi belügyminiszter a terrorizmus elleni küzdelemre hivatkozva nevezte nélkülözhetetlennek a vitatott, az eddigi törvényt módosító javaslatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.