765 kilométeren zajlik védekezés a hazai folyókon + Képek

Kedvezően alakul az árvízhelyzet, jelentősen apad a Tisza és a Szamos a határszelvényben, így az árhullám egy héten belül elhagyja Szabolcs-Szatmár-Bereg megye térségét – erről tájékoztatta kedden Szabó Imre minisztert Vásárosnaményban Bodnár Gáspár, a nyírségi vízügyi igazgatóság vezetője. • Kedvezően alakul az árvízhelyzet – apad a Tisza és a Szamos

MNO
2008. 07. 29. 18:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium közölte, hogy jelenleg összesen 18 különböző folyón és patakon, 765 kilométer hosszúságú szakaszon zajlik első fokot meghaladó védekezés. Az Országos Műszaki Irányító Törzs adatai szerint összesen 9 belvízvédelmi szakaszon van érvényben készültség; 4 szakaszon első fokon, 5 szakaszon másodfokon védekeznek. Az elmúlt 24 órában 7 szivattyútelep csaknem 900 ezer köbméter vizet emelt át a belvízzel érintett 4100 hektárnyi területen. A teljes védekezési és helyreállítási munkák együttes költsége becslések szerint elérheti az 1 milliárd forintot.

A Hernádon az apadás függvényében a vízügyesek megkezdik a levonuló árhullám utáni helyreállítási munkákat: visszabontják a homokzsákokból kiépített ideiglenes töltésmagasításokat, járhatóvá teszik a töltéskoronákat. A közlemény szerint továbbra is jelentős gondokat okoz az Ukrajnából és Romániából az árhullámmal együtt érkező kommunális hulladék, amelynek lehalászására árvíz idején nincs lehetőség. A korábban megkezdett diplomáciai lépéseket a probléma hosszú távú, megnyugtató kezelése érdekében folytatják. A vízzel levonuló uszadék és a kiszámíthatatlan örvények miatt a fürdőzés, illetve vízi túrázás megszüntetésére hívta fel a figyelmet a minisztérium. A Hernádon levonuló árhullám hétfőn éjjel tetőzött, az egész szakasz, kivéve a torkolatit, már apad.

(Fotók: Máté Péter)

Bodnár Gáspár, a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője azt közölte, hogy a Tiszán vonuló árhullám kedden délután 820 centiméteres vízmagassággal tetőzött Vásárosnaményban. Az árhullám egyre inkább szétterül a folyó szabolcsi szakaszán, így nincs szükség a hétfőn még tervezett gátemelések elvégzésére sem, ami homokzsákokkal történt volna a folyó töltéseinek egy részén. A számítások szerint Vásárosnamény és Záhony között jelenleg még harmadfokú árvízvédelmi készültségi szint felett vonuló árhullám magassága Záhonynál szerdán várhatóan másodfokú mértékre, 600 centiméter felettire csökken, s tart tovább, Tokaj irányába.

Kertész József, a Magyar Közút Kht. megyei területi igazgatóságának ügyeletese elmondta, hogy ismét megközelíthető közúton a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Kiskinizs. A Halmaj és Kiskinizs közötti utat – amelyen 20-40 centiméteres víz hömpölygött – hétfőn zárták le a Hernád áradása miatt, az apadó folyó azonban visszahúzódott, így a településre vezető út egy forgalmi sávon már járható – közölte az ügyeletes. Hozzátette: továbbra sem lehet közlekedni a Sajólád és Bőcs, illetve a Fügöd és Ináncs közötti szakaszon. Arról is beszámolt, hogy a Sajó áradása miatt lezárták a Muhi és Köröm közötti út egy szakaszát, valamint a Tisza áradása miatt az Ároktő határában lévő utat. Üveges Gábor, Hernádszentandrás polgármestere azt közölte: a település mindkét oldalról megközelíthető, bár Pere felől még van egy kis vízátfolyás, de az útfelület nagy részéről már visszahúzódott az ár.

A Felső-Tisza térségében 24 órás járőrszolgálatot látnak el a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Rendőr-főkapitányság munkatársai; 12 órás váltásban ötvenen teljesítenek szolgálatot a térségben. A harmadfokú árvízvédelmi készültséggel érintett töltéseken folyamatos a járőrözés, a gátak töltéskoronáin lévő utakra semmilyen járművet, sőt gyalogost sem engednek be a rendőrök. Az ötven rendőr a kiürített, az árterületeken lévő és a víz által elöntött tivadari, jándi és vásárosnamény–gergelyiugornyai üdülőtelepeken ellátja a vagyonvédelmet is, őrzi az értékeket. Szabó Imre, a környezetvédelmi és vízügyi tárca vezetője a Tiszát érintő nehézfém-szennyeződés veszélyéről szólva sajtótájékoztatóján kiemelte: a román hatóságok tudják kezelni a határon túli Borsabányánál történt zagykifolyás miatti helyzetet, így Magyarországra semmilyen káros anyag nem jut el.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.