Font: A kormány a tsz-lobbit erősíti az SPS bevezetésével

A Fidesz szerint a kormány a hozzá közel álló tsz-lobbi érdekében, e kör vagyonfelhalmozásának elősegítésére akarja bevezetni az SPS-rendszert – mondta az MTI-nek az Országgyűlés mezőgazdasági bizottságának fideszes elnöke hétfőn, azt követően, hogy az agrárminiszter bejelentette: Magyarországon jövőre át kell térni az egységes mezőgazdasági támogatási rendszerre, az SPS-re.• A Magosz elfogadhatatlannak tartja az SPS-rendszert

MNO
2008. 07. 28. 15:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fidesz szerint a kormány a hozzá közel álló lobbicsoport, a tsz-lobbi érdekében kívánja bevezetni az SPS-rendszert. Így több mint hárommillió hektár föld támogatási jogosultságát kapnák meg a bérlők, vagyis a volt tsz-ek, a mai agrárlobbi tulajdonában lévő kft.-k, rt.-k – mondta Font Sándor, aki szerint e kör így nagymértékű tőkefelhalmozást tud elérni a földtulajdonosok kárára.

Font Sándor pártja álláspontját tolmácsolva azt mondta: ha Gráf József kezdeményezi az egységes mezőgazdasági támogatási rendszer bevezetését, akkor ezért az agrárminisztert súlyos felelősség terheli.

Indoklásként a politikus elmondta: a rendszer bevezetése 1,8 millió olyan földtulajdonos vagyoni kifosztását eredményezi, akik bérbe adták termőföldjüket. A rendszer lényege ugyanis az, hogy a bázisévnek tekintett 2006-os esztendőben bérlőként művelt földterület után járó támogatási jogosultságot az akkori bérlő akkor is birtokolja, ha bérleti szerződése lejárt. Hozzátette: a tulajdonos ugyan visszakapja termőföldjét, ám a támogatás nélkül. Ez azt fogja eredményezni, hogy ezek a földek elértéktelenednek, hiszen azt sem eladni, sem bérbe adni, sem gazdaságosan megművelni nem lehet.

A politikus emlékeztetett: ezt a rendszert az EU akkor vezette be, amikor mezőgazdasági túltermelés volt, és a termelés visszafogása volt a cél. A túltermelés azonban mára megszűnt, sőt mindenki a termelés növelésére akar ösztönözni – jegyezte meg a politikus. Mint mondta, ezzel magyarázható, hogy az unió az SPS kötelező bevezetésének eredetileg 2011-es időpontját 2013-ra halasztotta.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.