Tiszabecsnél tetőzött a Tisza

Tetőzött a Tisza Tiszabecsnél hétfő délután, és megkezdődött az apadás a folyó határszelvényében – közölte a Felső-Tisza-vidéki Környezetvédelmi és Vízügyi Igazgatóság vezetője. A Tisza magas vízállása miatt több helyen szünetel a kompközlekedés a folyón – közölte az Útinform. • Újabb folyószakaszokra rendeltek el árvízvédelmi készültséget

MNO
2008. 07. 28. 16:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Délután 14.00 órakor az előzetes számításoknak megfelelően 570 centiméteres vízmagassággal tetőzött a Tisza Tiszabecsnél – mondta Bodnár Gáspár. Az igazgató hozzátette: a hidrológus szakemberek a tetőzést ilyen mutatóval várták, s remélhetőleg előrejelzésük a folyó többi szakaszára vonatkozóan is hasonlóan pontos lesz.

Bodnár Gáspár kiemelte, hogy a Tisza vízgyűjtő területén napközben sehol nem volt jelentősebb eső, és a következő napokban is csapadékmentes időjárást várnak a meteorológusok a térségben. Amennyiben így lesz, néhány napon belül elmúlhat a veszélyhelyzet a folyó felső, Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei szakaszán – mondta a nyíregyházi vízügyi szervezet vezetője.

A tiszabecsi, 570 centiméteres tetőzést követően hétfőn 18.00 óráig 18 centimétert apadt a Tisza vízszintje a folyó határszelvényében.

Lejjebb, Tivadarnál a tetőzést 820-840 centiméter között kedden várják a vízügyi szakemberek. Vásárosnaménynál 890-910 centi közötti vízállásra számítanak, ott szintén keddre prognosztizálják az újabb tetőzést.

„Ha a hidrológusok várakozása teljesül, akkor a beregi városnál 30-50 centiméterrel marad el az árhullám nagysága az eddig mért legnagyobb vízállásétól, amely 944 centiméter volt 2001-ben” – fűzte hozzá Bodnár Gáspár.

Az igazgató elmondta még: a harmadfokú árvízvédelmi készültséget a Tisza Tiszabecs és Vásárosnamény közötti szakaszán változatlanul fenntartják. Vásárosnamény és Záhony között II. fokú, attól lejjebb pedig I. fokú a készültség.

A Krasznán ugyancsak másodfokú a készenlét, s a folyó mentén hosszú védekezésre számítanak, miután Romániából utánpótlást kap az árhullám.

A Szamos tiszai torkolati részén szintén II. fokúra emelték a készültséget a visszaduzzasztó hatás miatt.

Elzárta Kiskinizst a Hernád

Nem lehet megközelíteni Kiskinizst a Hernád áradása miatt – tájékoztatta Dobos Zsolt, a Magyar Közút Kht. Borsod-Abaúj-Zemplén megyei területi igazgatóságának ügyeletese az MTI-t hétfőn. A Hernád áradása miatt hétfőn fél egykor lezárták a forgalom elől a Halmaj és Kiskinizs közötti utat, amelyen 20-40 centiméteres víz folyik keresztül – mondta Dobos Zsolt. Az útzár miatt közúton nem lehet megközelíteni Kiskinizst.

(MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.