Napokon belül elkészül az elektronikus folyamatkövető rendszer a Nemzeti Fejlesztési Ügynökség (NFÜ) szerződéskötési tevékenységére. Ez az ügynökségi kiadások racionalizálása érdekében megvalósuló fejlesztés is része annak az intézkedési tervnek, amelyet az európai uniós források felhasználását menedzselő legfőbb intézmény 2006–2007-es működésének ellenőrzéséről készült állami számvevőszéki jelentés javaslatai alapján dolgozott ki és hajt végre az NFÜ 2008 végéig ütemezve – írja a Világgazdaság.
A közpénzek védelmének biztosítására ugyanakkor október végéig várható a pályázói biztosíték mértékének, a sikerdíj, a vezetői sikerdíj megállapításának és az igénybe vett tanácsadási szolgáltatások indokoltságának felülvizsgálata.
Az NFÜ elnöke, Vági Márton által jegyzett intézkedési terv az Állami Számvevőszék (ÁSZ) kritikai észrevételei közül konkrétan négyre reagál. Az ÁSZ indítványozta, hogy az ügynökség alakítsa ki, illetve tegye teljes körűvé a támogatások felhasználásának méréséhez, az elemzésekhez való mutatók egyértelmű értelmezését. Erre válaszul indikátorűrlapok készültek az egyes operatív programok részére. Ezeket az űrlapokat már fel is töltötték a pályázatok/támogatott projektek intézményi útját nyomon követő egységes monitoring információs rendszerbe (EMIR).
Magának az EMIR-nek a működését igencsak komoly bírálattal illette az ÁSZ. Javasolta az NFÜ-nek, hogy kezdeményezze a nyilvántartási rendszer egységes kialakítására a jogszabályi előírások módosítását, egyidejűleg gondoskodjon az EMIR működtetését szabályozó rendszer hiányosságainak pótlásáról és a biztonságról.
Mindennek megfelelően ugyancsak október végére elkészül az EMIR üzletmenet-folytonossági terve, a szükséges informatikai fejlesztések felmérése, és augusztus végére ígéri az NFÜ a rendszer biztonságpolitikájának kialakítását is. Az ügynökség további fontos döntése, hogy október végéig egyeztető szemináriumot szervez a központosított, illetve a központilag zajló közbeszerzések alkalmazásának lehetőségeiről.
Az ÁSZ kifogásolta a kiemelt projektek kiválasztásának jelenlegi gyakorlatát is. Indítványozta, hogy az NFÜ kezdeményezze a besorolás feltételeinek, valamint az országos és regionális érdek fogalmának jogszabályi pontosítását, gondolja át a kiemelt projektek összetételét, célszerűségét. Ezzel összefüggésben miniszteri intézkedési terv készült. Bajnai Gordon nemzeti fejlesztési és gazdasági miniszter október, illetve az év végéig várja el az NFÜ-től a szükséges tennivalók elvégzését.
(Világgazdaság)