Civil bank létrehozását tarja szükségesnek az MDF

Civil bank létrehozását tarja szükségesnek az MDF annak érdekében, hogy a civil szervezeteknek a pénzintézet megelőlegezze a pályázatokon elnyert, ám utólag kifizetett összegeket. Erről Pettkó András, az MDF országgyűlési képviselője, a párt civil munkacsoportjának vezetője beszélt hétfőn, Békéscsabán, sajtótájékoztatón.

MNO
2008. 08. 18. 15:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Petkó András elmondta: az MDF a jelenlegi parlamenti ciklus egyik legfontosabb feladatának tartja az autonóm civil társadalom megerősítését. Ennek érdekében tesz javaslatot a civil bank megalapítására, amely 1,5-2 milliárd forintos tőkéjéből képes lenne megelőlegezni a civil szervezetek, alapítványok által elnyert, ám utófinanszírozott támogatásokat, vagy azok egy részét. Hozzátette: a civil szervezetek működését jelentősen nehezíti, hogy hiába nyernek egy-egy pályázaton, ha a forráshoz csak utólag jutnak hozzá, így azokat meg kell előlegezniük.

A demokrata fórum szerint a nyertesek a civil banktól előre lehívhatnák a támogatást, s a bank az elszámolás végén visszakapná ezt az összeget. Pettkó András nem gondolja, hogy a bank működtetése komoly költségeket okozna, mert mint mondta, Lengyelországban mindössze három személy végzi ezt a munkát.

Az MDF ugyanakkor kívánatosnak tartja, hogy a bankok is segítsék a civileket azzal, hogy ingyenessé teszik számukra a számlavezetést. Mint mondta, rengeteg olyan szerveződés működik, amelyik évente mindössze 80-100 ezer forintból gazdálkodik, s számukra a pénzintézetek által kért számlavezetési díj is erőn felüli terheket jelent.

A politikus ugyanakkor átláthatóbbá is tenné a rendszert, hiszen a több mint 75 ezer szervezet nagyjából harmada az, amelyik jól működik, másik harmada "vegetál", míg a fennmaradó rész szinte már nem is létezik. Pettkó András szerint tiszta lapot kellene teremteni: ugyanúgy, mint a vállalkozásoknál, a civil szervezeteknél is revíziót kellene tartani.

Így kiderülne, melyek azok a szervezetek, amelyek már régen nem működnek, s törölhetné őket a bíróság a nyilvántartásból – mondta egyebek mellett Pettkó András.

(mti)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.