Erőszakosabbak a gyermekbűnözők – Nehézfiúk szabadlábon

Bár a gyermekek által elkövetett bűncselekmények száma csökken, erőszakosságuk egyre növekedik. A rendőrség szerint érdemes lenne felülvizsgálni az előzetes letartóztatás szabályait is, mert nem mindegy, hogy milyen súlyú bűnözők kerülnek három év után szabadlábra.• Zéró tolerancia: öt és félezer jogosítványt vettek el

Csibra Tibor
2008. 09. 15. 16:58
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A gyermekek által elkövetett bűncselekmények száma a statisztikák szerint csökken, ám azok egyre erőszakosabbá válnak – hangzott el azon a sajtófogadáson, amelyre Bencze József, az Országos Rendőr -főkapitányság vezetője invitálta a média képviselőit ma reggel. Az „Iskola rendőre”, illetve a DADA program – mely 1635 tanintézményt érint – sokat segít a probléma feltérképezésében, ám további lépésekre van szükség, amelyek megtanítják a fiatalokat, hogy kerüljék ele a veszélyes helyzeteket, hogy kerülhetik el az áldozattá válást. A gyerekek együttműködésének bizonyítéka az az eset, melyben nemrég – épp az ő bejelentésük nyomán – szatírt fogtak el az egyik iskola környékén a rendőrök.

A főkapitány beszámolt a közelmúlt két nagy akciójáról, amelyekben a társhatóságokkal együtt a színesfém telepeket ellenőrizték: a hatszáz megvizsgált hely fele illegálisan működött. Az utóbbi esetben négyszáz szabálysértési feljelentést tettek, számos elkövetőt tetten értek, s körözött bűnözőket fogtak el. Tapasztalataik szerint az üzletben részt vevők már eleve belekalkulálják a bírságokat az átvételi árakba.

Bencze sikeresnek nevezte a zéró tolerancia bevezetését az utakon, utalva a javuló baleseti statisztikákra: huszonöt százalékkal csökkent a balesetek, huszonhét százalékkal az ittasan okozott balesetek száma. Az intézkedések bevezetése óta 5545 vezetői engedélyt vontak be. Ugyanakkor tájékoztatott, hogy a szakterületről két vezető rendőrt indoklás nélkül, azonnali hatállyal felmentett.

Ismertette a rendőrség véleményét a napokban az előzetes letartóztatásból szabaduló Koszi -klán, és a Fekete Sereg tagjainak ügyéről: a főkapitány szerint az ilyen ügyekben érzékenyebbenk kellene lennie a jogalkotóknak, mivel nem mindegy, hogy szervezett bűnözőket, vagy autótolvajokat engednek szabadon. Jobban meg kéne vizsgálni az elkövetett bűncselekmények súlyát, mivel -rendészeti szempontból – bizonyos esetekben indokolt lenne a bűnözők fogva tartása.

A főkapitány ismertette azokat az elképzeléseket, hogy egyes településeken szívesen alkalmaznának olyan munkatársakat, akik jelenleg nem felelnek meg a rendőrség felvételi követelményeinek. A probléma épp az, hogy sok olyan bűncselekmény bejelentetlen, felderítetlen marad a kistelepüléseken, így nem is kerül be a statisztikákba.

A helyzeten sokat segíthetne, ha helyi fiatalokkal kötnének szerződést, ami elsősorban őrzési feladatokra vonatkozó betanított munka lenne. Nem lenne hozzá szükséges az érettségi bizonyítvány, de segítenének beiskolázni a munkavállalókat. A rendőrség százötven fő körzeti megbízott helyét szeretné ílyen módon betölteni. Bencze hangsúlyozta, hogy nem csak roma fiataloknak adnának így lehetőséget, de egyes helyeken szerencsésnek tartaná a cigány rendőrök alkalmazását. Utalt ezzel kapcsolatban a szeptemberben megrendezendő konferenciára, melynek ez lesz a támája. A megfigyelési botrányról elmondta, hogy a házkutatásokban érintett személyek, vállakozások közül – egy kivételével – mindegyik panaszt tett. Bencze József végezetül elmondta, hogy a mezőfalvai lincselés miatt újabb hét gyanúsítottat vettek őrizetbe.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.