„Nem költjük el ezt a pénzt, csupán egy biztonsági folyosó hazánk számára” – jelentette ki Gyurcsány Ferenc a köztelevízió szerda esti műsorában. Gyurcsány elmondta: csak akkor kell hozzányulnyi az IMF-hitelhez, ha baj van. „Ne izguljatok magyarok, üzeni az IMF” – mondta el annak kapcsán az MSZP elnöke, hogy ha az ország nem képes az államadósságát finanszírozni, akkor az IMF segít rajtunk. Ezzel szemben szerdán közgazdászok az MNO-nak úgy fogalmaztak: pénzügyi gyámság alá került hazánk.
November elején kötik meg a megállapodást az IMF-el – tette hozzá Gyurcsány. Meglepőnek tartaná, ha a hitel kamatai 4 százalék alatt vagy 6 százalék fölött alakulnának.
„Azért kaptunk többet, mert jól csináltuk a dolgokat” – indokolta a miniszterelnök azt az újságírói fölvetést, hogy a szokásos mennyiségnél lényegesen több pénzt kapott Magyarország. Gyurcsány elmondta: a tárgyalásokat október 8-9-én kezdték meg. A kölcsönfelvétel indokát Gyurcsány abban nevezte meg, hogy az államadósság refinaszírozását kell így biztosítani abban az esetben, ha nem tudnak más forrást bevezetni. Csak megjegyezzük: rendkívül érdekes Gyurcsány „dátumozása”, hiszen október 6-án parlamenti beszédében a Fideszt vádolta hisztériakeltéssel. Kérdés, hogy mitől „gyulladt ki a vészlámpa” a kisebbségi kormány fejében. Sőt, október 8-i blogbejegyzésében is a Fideszt szapulta.
Az IMF feltételei között megemlítette, hogy felhívták arra a figyelmet: ha a térségben csökkenek a növekedési előrejelzések, akkor ez hazánkban is be fog következni. A pénzügyi válság első részén túl vagyunk, most az elhúzódó reálgazdasági válságra kell felkészülni. „80 éve nem tapasztalt hasonló válságot a világ, amiben a legnagyobb veszély a munkahelyek elvesztése” – hangsúlyozta a baloldal vezére. (Ide tartozik: Gyurcsány a blogjában is sötéten festette le a jövőt – a szerk.) A közszférában úgy próbálják meggátolni a munkanélküliséget, hogy nem adnak béremelést, míg a versenyszférában egy 1000 milliárdos csomagot biztosítanak a szereplőknek – tette hozzá. Gyurcsány szerint az Országos Érdekegyeztető Tanácsban fair megállapodást kell kötni.
Gyurcsány nyugdíjügyben 2020-ig is ellát
Gyurcsány arra az újságírói kérdésre, miszerint mit fognak tenni azért, hogy cégek életben maradjanak, így válaszolt: készek vagyunk arra, hogy 1-2 héten belül sok tízmilliós hitelhez jussanak hozzá a cégek, ha cserébe módosítják tevékenységüket. Gyurcsány arra kérdésre, hogy vajon a közszféra dolgozói miként fogadják, hogy kétszeresen is károsultak a megszorítások miatt, így reagált, hogy szerinte a közszféra dolgozóinak egy dologban jobb a helyzetük: nehezebben veszítik el munkahelyüket. „Jobb időlegesen megelégedni kevesebb bérrel, mint elveszíteni a munkahelyet” – tette hozzá. Gyurcsány arról is beszámolt, hogy magukon kezdték a megszorításokat, mivel 25 százalékkal csökkentették a minisztériumi dolgozók létszámát. Úgy véli, ez a lépés fontos volt, hiszen az emberek nem fogják elviselni, hogy mások hat havi prémiumot kapnak. Arra az újságírói kérdésre, hogy lesz-e képviselői béremelés, úgy válaszolt: „kizártnak tartom”. A nyugdíj kapcsán Gyurcsány kifejtette, hogy végig kellett gondolniuk, „ha nincsen pénz, hogyan ne fizessünk”. Szerinte a nyugdíjasok elképesztő felelőséggel viselik a helyzetet. Arra a felvetésre, hogy az IMF is a nyugdíjrendszer átalakítására sarkallja Magyarországot, Gyurcsány így reagált: 2020-ig fenntartható a nyugdíjrendszer, csak azt követően szorul majd átalakításra, de ebben majd a pártoknak meg kell állapodniuk. Az ellenzékkel való egyeztetésről így szólt: a nemzeti csúcsnak pont ez volt a célja, „az SZDSZ és az MDF sokfajta javaslattal állt elő, viszont volt két párt, aki ehhez nem szólt hozzá”.
Mindenki sorra kerül
Gyurcsány elmondta: végeztek előzetes háttérszámításokat, és azok alapján jelentette ki, hogy intézkedéseiket mind a 10 millió magyar meg fogja érezni. Szerinte arányaiban a legjobban azok a tulajdonosok és menedzserek fogják megérezni, akik eddig jutalomban vették fel a fizetésük nagy részét.
„Utánuk jönnek a közalkalmazottak és a piacon dolgozók”. Gyurcsány közölte azt is: ha összetörjük kezünket lábunkat, akkor is sok ezer ember veszíti majd el az állását. A szocialista pártelnök terveikről szólva megjegyezte, hogy „nem fogják megkurtítani a gyermektámogatásokat” valamint azt, hogy adócsökkentésre a jelenlegi helyzetben akkor van lehetőség, ha az nem jár bevételkieséssel és ha „az nem veszélyezteti a tanárok bérét”. A miniszterelnök arra a felvetésre, hogy mit terveznek arra az esetre, ha mélyül a válság, Gyurcsány azt mondta: „akkor még jobban összekapaszkodunk”. „Könnyű patriótának lenni ha rohan a szekér” – fogalmazott. „Több olyan lépést tettünk meg, amit a környező országokban senki. Magyarország ezt olyan méltósággal és szépen tűri, hogy le a kalappal” – zárta a beszélgetést a szocialista kormányfő.

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.