Megtagadta a vallomást a negyedrendű vádlott

Őri András negyedrendű vádlott megtagadta a vallomást a Zuschlag-per csütörtöki tárgyalásán a Bács-Kiskun Megyei Bíróságon, de a bíró felolvasta a nyomozóhatóság előtt tett vallomását, amelyek megerősítették a vád állításait. Őri András korábbi vallomása szerint a civil szervezetek nem végeztek valós tevékenységet, és a pályázatokon elnyert pénzek Zuschlag Jánoshoz kerültek.

MNO
2008. 11. 13. 16:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Őri András csütörtökön megtagadta ugyan a vallomástételt, de benyújtott a bíróságnak egy előre elkészített nyilatkozatot, amelyet azután felolvasott. A vádlott hangsúlyozta: kérdésesekre nem válaszol, szembesítésben nem vesz részt. A felolvasott nyilatkozat szerint Őri egyetemistaként került 2002-ben az Országgyűlés Hivatalához, ahol az MSZP-frakció gyermek-, ifjúsági és sport-szakmunkacsoportjánál dolgozott munkatársként.

2002 és 2004 között Zuschlag János elsőrendű vádlott mellett is dolgozott, az ő utasítására részt vett pályázatok készítésében is. Zuschlag határozott utasításokat adott neki, amelyeket nem volt lehetősége megtagadni. A képviselői irodaházban a 116-os irodában tevékenykedett, de az MSZP képviselőcsoportja mellett is sokat dolgozott a Parlamentben. Őri András kiemelte: 2003-tól 2004 nyaráig vett részt a pályázatok megírásában, szerkesztésében, de azt feljebbvalói utasításokra tette. Az Együtt a Harmadik Évezredért Alapítvány elnöki posztját Zuschlag János utasítására kellett elvállalnia – fűzte hozzá Őri, aki végezetül közölte, hogy őszintén megbánta magatartását, de nem volt tagja semmiféle bűnszervezetnek, és bűncselekményt nem követtett el.

Fodor Endre tanácsvezető bíró ezután Őri Andrásnak a 2007. szeptember 27-én, már gyanúsítottként, a nyomozóhatóság előtt tett részletes vallomását olvasta fel. Ebben Őri azt mondta, hogy 2003 második felében lett az Együtt a Harmadik Évezredért Alapítvány kuratóriumának a vezetője. Vallomása szerint kuratóriumi ülés nem volt, az alapítvány ténylegesen nem működött, csak pályázatokat készítettek. Beszámolt arról is, hogy miután a pénz megérkezett az alapítvány bankszámlájára, azt minden esetben átadta Zuschlagnak.

Emlékezett olyan esetekre is, amikor az alapítvány számlájáról a magán bankszámlájára érkezett pénz, amelyet szintén átadott Zuschlagnak. Vallomása szerint Zuschlag felkérésére más egyesületek nevében is írt pályázatokat, de – egyetlen eset kivételével – minden alkalommal Zuschlag Jánosnak adta át az elnyert pénzeket. Őri András azt vallotta, hogy az ifjúsági- gyermek- és sport-munkacsoportban tevékenykedő Újhelyi Istvántól és Arató Gergelytől is megkérdezte, nem jelent-e problémát, hogy a pályázatok nem valós tevékenységet takarnak, és a magán bankszámlájára is érkeznek pénzek, amelyeket átadott Zuschlagnak. „Ők azt mondták, ne törődjek ezzel, mert ezek az alapítványok Zuschlag érdekeltségébe tartoznak” – mondta a bíró által felolvasott korábbi vallomásában Őri.

Német Zsolt ügyész a tárgyaláson indítványozta, hogy a Zuschlag János elsőrendű vádlott cellájában lefoglalt mobiltelefon beszerzését, valamint a híváslistáját ellenőrizzék. Utóbbi alapján meg lehet ugyanis bizonyosodni arról, hogy Zuschlag a vádlott-társakkal, tanúkkal folytatott-e beszélgetéseket – mondta a vád képviselője.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.