Pénteken már el kellene dőlnie, hogy mi fog történni, ha nem találnak olyan miniszterelnök-jelöltet, akit támogatni tudnak, akkor „nem sok értelme van folytatni tovább” – jelentette ki Szent-Iványi István, az SZDSZ tárgyaló delegációjának tagja a köztelevízió reggeli műsorában. A liberális politikus szerint „egy álmegoldás semmit nem old meg, akkor tényleg jobb az előre hozott választás”.
Az MSZP jelöltje is az előre hozott választások mellett
Már a szocialisták egyik kormányfőjelöltje is azt mondja, hogy a politikai helyzet előre hozott országgyűlési választásokat indokolna. Vértes András erről az InfoRádiónak nyilatkozott. A GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke azonban hozzáteszi, hogy a gazdasági válság miatt káros lehet az ezzel járó kampány, és a több hónapos leállás mélyíthetné a problémákat. A közgazdász ugyanakkor a Magyarország adóssághelyzetéről és a gazdaság kilátásairól kialakított piaci képet durván túlzónak tartja: szerinte korántsem vagyunk annyira rossz helyzetben, mint amilyenről az elemzők beszélnek.
Szalay-Berzeviczy Attila az újabb jelölt?
Mindeközben Veres János arról beszélt, hogy az MSZP pénteki elnökségi ülésén több új miniszterelnök-jelöltről is tárgyalnak a korábban megnevezett Glatz Ferenc és Vértes András mellett. A kormányközeli Népszava szerint a korábban felvetődött nevek után egy újabb volt tőzsdeelnök, Szalay-Berzeviczy Attila jöhet szóba esélyes kormányfőjelöltként. A volt tőzsdeelnök ezt az értesülést egyelőre nem kommentálta, a Hírszerzőnek viszont arról nyilatkozott, hogy szerinte olyan miniszterelnök a legjobb választás, aki a leghitelesebb és a legelszántabb hazai gazdasági szakember, azaz Bokros Lajos. Szalay-Berzeviczy ugyanakkor megjegyzi, hogy mivel az új miniszterelnök mozgásterét éppen az a parlamenti többség határozná meg, amely csődbe vitte az országot, az előre hozott választásokat is reális lehetőségnek kell tekinteni.
Az internetes portálnak a közgazdász kifejtette, hogy ma elsősorban gyors és drasztikus adóbevétel-növelő intézkedésekre, nagymértékű kiadáscsökkentésre, illetve megtakarításokat ösztönző lépésekre van szükség. A kis- és középvállalkozások hitelezését az uniós források átcsoportosításával biztosítaná. Szalay-Berzeviczy elkerülhetetlennek tartja az adó-, a nyugdíj-, az oktatási és a közigazgatási rendszer átfogó reformját is.
Az előre hozott választást tartaná a jelenlegi helyzetben a jobb megoldásnak az MDF-es Herényi Károly. A politikus a köztévé reggeli műsorában úgy fogalmazott, hogy ez most már kezd komédiává fajulni. Szerinte itt nem a válság kezeléséről, hanem a kormányzati problémák megoldásáról, miniszterelnök-váltásról van szó, de úgy tűnik, hogy ez sem sikerül.
Sorra kilőtt jelöltek
Gyurcsány Ferenc kedden három MSZP-s miniszterelnök-jelöltet nevezett meg azután, hogy az SZDSZ csütörtökig adott időt a szocialistáknak. Szerdán az is kiderült, hogy a három megnevezett, Glatz Ferenc, Vértes András és Surányi György közül a liberálisok csak az utóbbit támogatnák. Surányi viszont némi gondolkodás után csütörtökön nemet mondott. Időközben sajtóhírek szóltak Simor András és Jaksity György jelöléséről is, ám mindketten azt mondták: őket senki sem kereste meg, és nem is vállalnák a miniszterelnökséget.
Az OTP vezérigazgató-helyettese, Pongrácz Antal csütörtökön azt közölte, hogy őt sem keresték meg, különben is az OTP-nél végzett tevékenységét szakmai pályafutása csúcsának tekinti, amit az eddigi elkötelezettséggel folytatni szeretne, ezért nem kíván kormányzati pozíciót vállalni. Sajtóértesülések szerint nem vállalja a jelöltséget Felcsúti Péter, a bankszövetség elnöke és Oszkó Péter, a Deloitte Magyarország elnök-vezérigazgatója sem.
Patai Mihály, a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) elnöke és az UniCredit Bank Hungary Zrt. elnök-vezérigazgatója, a csütörtöki nap másik miniszterelnök-jelöltje sem állt kötélnek. Állítólag azért mondott nemet, mert neve a hivatalos bejelentés előtt kiszivárgott. A bankvezér jelöltségéről elsőként az MNO számolt be. Az MNO egyébként úgy tudja, Patai Mihály Biszku Béla egyik lányát vette feleségül. Biszku belügyminiszterként (1957-1961) Apró Antallal együtt közvetlenül irányította a forradalom utáni megtorlást.
Politológusok: nő az előre hozott választás esélye
Mindeközben politológusok szerint napról napra nő az előre hozott választások esélye. Juhász Attila, a Political Capital elemzője és Mráz Ágoston Sámuel, a Nézőpont Intézet szakértője abban is egyetértett, hogy az MSZP is érdekeltté tehető az előre hozott választások elfogadásában. Mráz úgy véli, „bármeddig is tart a jelölési folyamat, minden egyes órával, minden egyes újabb visszautasított jelölttel a szocialista párt és az SZDSZ is elriasztja magától a szavazókat. Egy önsorsrontó folyamatról van szó, amelyből egyre nehezebb lesz számukra kitörni”.
Juhász Attila is úgy látja, az MSZP-nek nem tesz jót, ha ilyen válsághelyzetben tovább kell kormányoznia ügyvezető kormányként. Minél tovább tart ez az „áldatlan állapot”, annál rosszabb lesz a szocialista párt megítélése – fűzte hozzá.
(hírTV/MNO)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.