A demokrácia terjedését világszerte támogató nem kormányzati szervezet megállapította: 2008 a kelet-európai demokrácia sötét éve volt. A Freedom House – az előző kétévi 2,14 pont után – 2,29 pontot adott a magyar demokrácia állapotára az 1-től 7-ig terjedő skálán, ahol az alacsonyabb pontszám jelöli a demokrácia magasabb fejlettségi fokát.
A washingtoni központú intézet jelentésében kiemelte: a magyar nacionalisták erősödő radikalizálódása egyre rasszistább jelleget öltött, az egyébként is a társadalom peremére került roma közösség elleni súlyos, időnként halálos támadásokkal. „Bár a politika radikalizálódása az egyik fő gond, ez nem váltott ki annak elfojtását célzó nem demokratikus intézkedéseket és nem fenyegeti az ország alkotmányos rendjét” – olvasható a jelentésben.
A kutatóintézet nyolc szempont alapján vizsgálja egy ország demokráciájának állapotát. Magyarország esetében négy mutató kapott rosszabb osztályzatot, és egy sem javult. Romlott a demokratikus kormányzás mutatója; a tavalyi (azaz a 2007. évre vonatkozó) 2,25 pont után 2,5 pont lett. A jelentés megállapította, hogy 1990 óta először működött kisebbségi kormány, csökkent mozgástérrel. A 2008 márciusi népszavazás, amelyen elutasították a kormány reformjait, kockázatos precedenst teremtett, amely veszélyeztetheti az ország hosszú távú reformképességét. Gyengébb minősítést – 1,5 pont után 1,75 pontot – kapott a civil szféra, részben az erősödő radikalizálódás miatt. A jogi környezet általánosságban kedvező a civil társadalom működésére nézve, de az adószabályok és egyéb hivatali előírások hosszú távon fenyegethetik a szféra fejlődését. A szélsőséges nem liberális nézetek jelenléte tovább erősödött a civil társadalom csoportjaiban és a lakosság körében 2008-ban; a szélsőjobb Magyar Gárda egyre láthatóbb és tevékenyebb lett.
A Freedom House a 2009. évi magyarországi demokrácia kilátásai kapcsán megjegyezte: a legfontosabb kérdés valószínűleg a globális pénzügyi válság és annak a magyar gazdaságra gyakorolt hatása lesz. Ez várhatóan együttműködésre kényszeríti a kormányt és az ellenzéket gazdasági kérdésekben, és biztosítja, hogy a kisebbségi szocialista kormány hatalmon maradjon a 2010-es választásokig.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.