A gondos tulajdonosok által lakott utcákra Parlagfűmentes utca feliratú táblát is kiakasztottak. A bejárás után egy gazos, parlagfüves mezőn az önkéntesek bemutatták a Veszprém megyei településen, hogy miként kell kiirtani a parlagfüvet – áll a közleményben. Mint írták, a KVVM-nél pályázhattak civil szervezetek idén a 150 millió forintos úgynevezett Zöld Forrásra is a mentesítéssel kapcsolatos programjaik támogatására.
A minisztérium budapesti és 44 vidéki Zöld Pont irodájában pedig cérnakesztyűt és védőmaszkot ad ingyenesen a parlagfűirtó akciók szervezőinek. Közlésük szerint a nemzeti parkoknak is kiemelt feladatuk a gyomnövények visszaszorítása, amire tavaly 193 millió forintot fordítottak. Ennek eredményeképpen 215 hektár védett természeti terület mentesült a különböző allergén növényektől, többek között parlagfűtől is. Idén a tíz nemzeti park közmunkaprogramokra – csaknem 300 ember foglalkoztatására – 190 millió forintot fordíthat, ezek között kiemelt szerepet kap a parlagfű-mentesítés – írták.
A KVVM közölte: a vízügyi igazgatóságok szintén nagy területeken, az árvízvédelmi gátak gyommentesítése során végeznek parlagfű irtást 1700 hektáron. Júliustól az új szabályozás értelmében az a telektulajdonos, aki elmulasztotta kiirtani területén a gyomnövényt, 15 ezer és 5 millió forint közötti büntetésre számíthat. Az ellenőrzést az önkormányzatok végzik, a büntetést pedig a Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal növényvédelmi felügyelői szabják ki. Tavaly szeptember óta belterületen kizárólag a növényvédelmi felügyelők bírságolhatnak, korábban ez a jegyző dolga volt.
(MTI)

Kóros elmeállapotú nő akart bírót és rendőrkapitányt ölni
A hivatalokat is megfenyegette.