Több ezer hektár van víz alatt Vasban

Több mint 5000 hektár mezőgazdasági terület került víz alá Vas megyében az esőzések és a Rába áradása miatt – tájékoztatott Tóth Istvánné, a Vas Megyei Mezőgazdasági Szakigazgatási Hivatal (MGSZH) földművelésügyi igazgatója kedden. A vízzel elárasztott földek 80-85 százalékán kalászos gabonát, kukoricát, repcét termesztettek.

MNO
2009. 06. 30. 16:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A földművelésügyi igazgató szerint a kalászosok és a repce megmentésére nem sok esély van, a kukoricaföldeken pedig csak az ár levonulása után becsülhető fel a kár. Vas megyében több mint 150 ezer hektáron termelnek szántóföldi növényeket, a földek 24 százalékán búzát, 22 százalékán – az országos átlagnál 5 százalékkal kisebb területen – pedig kukoricát termesztenek. Az országban a szántóföldek 25 százalékát búza-, 27 százalékát pedig kukoricatermesztésre hasznosítják.

Vas megyében a földek 16,5 százalékán ipari növényeket, 8 százalékán pedig takarmánynövényeket vetettek. A többi területet többségében évelő, pillangós virágú és egyéb alternatív növényekkel – facélia, köles, olajtök, mustár, mák, fűmag – hasznosítják. A termelők közel 37 ezer hektáron vetették el az őszi búzát, további 900 hektárnyi területen pedig étkezési rozs terem. A takarmányrozst néhány évtizeddel ezelőtt a „silányabb földekre vetették”, de amióta jobb minőségű talajba kerül a mag, hozama, árbevétele vetekszik a jó minőségű búzáéval is.

Az előrejelzések szerint a kalászos növényeknél – őszi búza, őszi árpa, tritikálé – hektáronként 4 tonna termésátlag várható. A búza tonnájáért a termelők minőségtől függően 30-40 ezer forintot szeretnének elérni, de most még nagy a bizonytalanság a búzapiacon. A 10 ezer hektáros árpaföldön a becslések szerint 2,8 tonna körüli termésátlagot várnak, és ugyancsak kisebb termésátlagra számítanak a 2 ezer hektáros zabföldön. A takarmányrozs szerepét a gyengébb földeken is a jól termeszthető és általában jól eladható tritikálé vette át. Az 5 ezer hektáron elvetett növény termésátlaga várhatóan elérheti a hektáronkénti 4 tonnát. 2008 őszén mintegy 17 ezer hektáron – 8 százalékkal nagyobb területen, mint az elmúlt évben – vetettek repcét.

A tavalyi termésátlag 2,7 tonna volt, de idén csak 2,1 tonnára számítanak. Tavaly a repce ára tonnánként 100 ezer forint felett indult, de végül a rekordhozam miatt lecsökkent 55-65 ezer forintra. A gazdák abban reménykednek, hogy idén tonnánként legalább 80-85 ezer forintért tudják majd eladni. A kukorica vetésterülete évek óta 33 ezer hektár – ismertette Tóth Istvánné. A kérődzőállomány igényeihez igazodva 5,5 ezer hektáron termesztenek silókukoricát. Az elmúlt évekhez képest 13 százalékkal nőtt a napraforgó vetésterülete, az idén közel 9 ezer hektáron terem napraforgó. Ezzel szemben az elmúlt évtizedben 76 százalékkal csökkent a cukorrépaföldek nagysága. A cukorgyárak zöme befejezte az átvételt, ezért jelentősen lecsökkent a cukorrépa ára. Az idén már csak néhány termelő vállalkozott összesen 460 hektáron a cukorrépa további termesztésére.

(MTI)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.